NaYa

Závislá od FOLKLÓRU

Volám sa Mária Andreková, mám 28 rokov a som východniarka telom aj dušou. Už niekoľko rokov žijem so svojím manželom v zahraničí, konkrétne vo Švajčiarsku. Keďže som bývalou súboristkou, veľmi mi chýba náš slovenský folklór, tance a piesne … Tým, že sa nemôžem venovať folklórnemu tancu, našla som si iný spôsob ako si vynahradiť svoju závislosť od folklóru.

Vždy ma fascinovali naše slovenské kroje a tiež ornamenty, ktoré sú pre každý región charakteristické. Keďže pochádzam z regiónu Šariš, núdzu o farebnosť a rôznorodosť som nemala ..to ma priviedlo na nápad namaľovať si kúsok domova na tenisky .. Fotku som uverejnila na sociálnej sieti, no a tá mala obrovský úspech. Tak som maľovala ďalšie a ďalšie, k tomu som pridala tričká, neskôr kabelky, peňaženky, ruksaky, náušnice . .stále sa snažím prinášať nejaké novinky aby sa moji priaznivci nenudili 🙂

NaYa tenisky, kabelky, peňaženky, ruksaky, náušnice

Pred 2 rokmi som si na Facebooku vytvorila stránku pod názvom NaYa (v podstate je to odvodené od prezývky Maja, len moja neter nevedela vysloviť správne M,  tak ma volala Naja. Už vtedy som vedela, že raz budem vystupovať pod menom – značkou NaYa ) Za krátky čas mi začali písať Slováci z celého sveta, že aj oni chcú mať kúsok domova pri sebe. A tým sa to začalo šíriť ďalej a ďalej ..teraz sa teším, že mám na stránke viac ako 13 000 sledovateľov a že stále pribúdajú ďalší folklórny zavisláci po celom svete…

Všetko čo maľujem je ORIGINÁL, pretože každý kúsok je maľovaný bez šablóny. Sem tam sa stane chybička ale aj tá sa dá zakombinovať do vzoru a tým vzniká unikát. Veľmi sa teším, že sa moja práca nachádza v rôznych častiach sveta ako je: Kanada, USA, Nový Zéland, Austrália, Anglicko, Írsko, Nórsko, Švédsko, Francúzsko, Taliansko, Nemecko, Rakúsko, Švajčiarsko, Česko a samozrejme Slovensko. Na to som ozaj hrdá, že si títo ľudia vybrali práve moju prácu.

Keďže žijem v zahraničí, nezúčastňujem sa jarmokov ani iných folklórnych podujatí. Preto pracujeme na webovej stránke a na internetovom obchode, ktorý by sme chceli spustiť v priebehu leta. Tak si budú zákazníci môcť lepšie prezrieť moju tvorbu a vybrať alebo navrhnúť svoj originál podľa vlastných predstáv. Momentálne však fungujem na facebooku, kde prijímam aj objednávky.

Snažím sa maľovaniu venovať čo najviac času, no chodím popri tom do práce. Môžem ale povedať, že sa maľovaniu vo svojom voľnom čase venujem na 100%.

Som Slovenka, ktorá miluje svoju vlasť celým svojím srdcom a preto ju vkladám do svojej práce, verím , že to cítite aj Vy

„Handmade veci majú osobnú značku. Keď ich držíte v rukách, cítite sa menej osamelo “

Aimee Bender

Zdroj text a foto: facebook.com/FolkNaYa

Please enter an Access Token on the Instagram Feed plugin Settings page.

Ďalšie projekty #praveslovenske

logo1

Projekt #praveslovenske vďaka online nástrojom prezentuje "Hrdo a Srdcom" všetko krásne, čo doma máme. Milujme a vážme si naše kultúrne bohatstvo. Spoznávajme spolu slovenských umelcov a výrobcov, pravé slovenské výrobky, slovenské tradície, folklór, históriu a krásy Slovenska.

ig fb tw pin

.Ochutnaj

logo2

Ochutnaj pravé slovenské výrobky od slovenských výrobcov! Zámerom projektu je propagovať kvalitné slovenské potraviny a ich výrobcov. Tipy na reštaurácie a nákupy "s rozumom".

.Spoznaj

logo3

Spoznaj s nami tie pravé slovenské krásy a dominanty! Naše rozšírené foto príbehy z lokalít a regiónov, ktoré sme navštívili alebo vaše príbehy z regiónov, ktoré sú vašim domovom.

.Tradície

logo4

Spoznaj s nami slovenské ľudové tradície a zvyky, tradičné remeslá, folklórne súbory a kroje! Na Slovensku máme desiatky folklórnych súborov, vďaka ktorým sa uchovávajú naše zvyky a tradície.

.UžívamSi

Naše foto príbehy o tom, ako si môžeš užiť život na Slovensku. Aj u nás máme skvelé miesta na oddych, kde si môžeme dať skvelú večeru či oddýchnuť vo wellnesse... užívajme si oddych doma.

Ďakujeme partnerom:

iprofil        kolibamilk        prelika        grandcastle        sorea        hotelsolisko        komjathi        podtatrami