WoodPack Instruments rytmicko – melodický hudobný nástroj

WoodPack Instruments

WoodPack je rytmicko – melodický hudobný nástroj vyrobený z vysoko rezonančného kvalitného dreva. Rezonančná doska nástroja pozostáva z vyrezaných jazýčkov rôznej dĺžky, každý je naladený na určitú notu v stupnici. Vďaka vibrácii dreva vzniká jedinečný príjemný drevený tón, ktorý sa podobá zvuku marimby či xylofónu. Skladby a melódie je možné hrať paličkami s gumeným koncom alebo končekmi prstov. WoodPack sa vyznačuje precízne vyberaným a prirodzene sušeným drevom a kvalitným prevedením, čo ho radí medzi najkvalitnejšie nástroje typu slit drum (tongue drum). Drevené varianty nástroja si môžete prezrieť v e-shope.

WoodPack je intuitívny hudobný nástroj určený ako profesionálom, tak aj začiatočníkom. Patentované rozloženie tónov spolu s perkusívnou plôškou robia z tohto nástroja priateľa všetkých hudbychtivých ľudí bez rozdielu veku. WoodPack je z čisto prírodných materiálov (drevo a prírodný olej) a má muzikoterapeutický účinok, či už vďaka dotyku rúk s prírodným materiálom, alebo cez vibrácie korpusu nástroja, ktoré sú citeľné pri kontakte s ľudským telom. Nástroj je odporúčaný a často používaný pri meditácii zvukom.

WoodPack vyrábame ručne na Slovensku, ide o osobitý proces a len ladenie trvá niekoľko dní. V každom jednom prípade ide o originál, neexistujú dva rovnaké nástroje s rovnakým vizuálom či zvukom. WoodPack sa dá osobne vyskúšať priamo u nás v Bratislave.

František Kostúr a jeho výroba fujár a ďalších tradičných ľudových hudobných nástrojov

František Kostúr a jeho výroba fujár

Volám sa František Kostúr a mám 21 rokov. Som študentom Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a popri štúdiu sa venujem  výrobe fujár a ďalších tradičných ľudových hudobných nástrojov (píšťalky, valaské priečne flauty, dvojačky a i.). Tejto ľudovo-umeleckej činnosti sa venujem od roku 2012. To, čo je pri mojich nástrojoch dôležité, je, predovšetkým, zvuk. Súca fujara alebo píšťalka či flauta musí v prvom rade dobre hrať. Avšak, čo je na mojich nástrojoch osobité, je ich výzdoba. Pri začiatkoch tvorby som nástroje zdobil klasickým spôsobom, buď som ich moril, alebo vyrezával a leptal kyselinou dusičnou. Po čase som však prešiel na náročnejší a pracnejší spôsob výzdoby. Posledné 4 roky nástroje zdobím technikou vbíjania kovových prefabrikátov do tela nástroja. Ornamentika týchto nástrojov je osobitá, avšak, čo je podstatou tejto ornamentiky, priamo vychádza z tradičných foriem ornamentiky ľudových nástrojov. Takéto nástroje sú z väčšej časti tmavej alebo tmavohnedej farby. Je to práve preto, aby na nich vynikol ozdobný kov (mosadz, hliník, pakfón (alpaka), meď).

František Kostúr a jeho výroba fujár a ďalších tradičných ľudových hudobných nástrojov

Použité ornamenty sú prevažne charakteru kvetinových štylizácií rôzneho druhu a ozdobných pozdĺžnych pásov zvlneného plechu. V tejto súvislosti mi nemožno nespomenúť môjho učiteľa, Dušana Šúra z Banskej Bystrice, ktorý ma všetko o tejto výzdobe naučil, a ktorému vďačím za to, čo ovládam. Práve Dušan Šúr spolu s Jánom Šteskom (obaja z Banskej Bystrice) boli priekopníci vybíjaných fujár a nástrojov celkovo, pričom Dušan Šúr ja stále aktívny výrobca. Taktiež by som chcel spomenúť aj Daniela Mudráka z Banskej Bystrice, ktorý ma hlavne v začiatkoch mojej tvorby viedol a naučil všetko podstatné o výrobe nástrojov ako takých.

So svojou fujarou som sa zúčastnil aj minuloročnej súťaže výrobcov tradičných ľudových hudobných nástrojov s názvom „Instrumentum Excellens“ pod záštitou Podpolianskych slávností v Detve. Ocenenie som síce nezískal, no zato pár dobrých fujaristov, majstrov vo svojom obore, ocenilo moju prácu, a to je pre mňa najväčšie ocenenie.

Zdroj text a foto: facebook.com/fero.kostur