Libris

Knihy, sprevádzali nás odmalička, rozprávkové, napínavé detektívky, zaľúbené romány,…mne učarovali tie staršie, nie len svojou obsahovou stránkou, ale ako celok. To tajomno, ktoré ich obklopovalo. Kto ich čítal, komu patrili, drobné poznámky skryté medzi riadkami, vôňa papiera, to všetko ma fascinovalo. Nasledovalo štúdium s tým späté a teda reštaurovanie papiera, starých tlačí a kníh. Časom však prišli iné záujmy, povinnosti, nové výzvy a knihy zostali bokom, až kým som stretla bývalého kolegu, knihára. Požiadal ma o spoluprácu pri výrobe zápisníkov pre svojich  známych. Nuž a nezostalo len pri nich, postupne sme sa prepracovali k väčším a náročnejším kúskom.

LibriS vyrába zápisníky, knihy hostí, kroniky, fotoalbumy, ale i rôzne púzdra a kazety na mieru. Našou „srdcovkou“ sa stali kroniky či už rodinné, pre rôzne organizácie, spolky, firmy… Nakoľko ich prispôsobujeme predstavám zákazníka, sú jedinečné a neopakovateľné. Nevlastníme žiadne stroje, využívame len naše ruky a nástroje, od skladania hárkov papiera, cez šitie bloku až po konečnú úpravu knižných dosiek. Jediný zásah stroja predstavuje orezanie knižného bloku.

Najradšej pracujeme s prírodnými materiálmi – drevom a usňou, ktoré s obľubou dopĺňame o kovové komponenty. Používame zväčša jemnú teľacinu, či kozinku s hrúbkou do 1mm, ktorá nám umožňuje tvarovať rôzne reliéfy ako prvok výzdoby knižných dosiek. Drevo najčastejšie skrášľujeme pyrografiou.

     Každá zákazka je pre nás výzvou a najväčšou motiváciou spokojnosť zákazníka.

Zdroj text a foto: facebook.com/libris.codex