Čarokruhy, ktoré pomáhajú
Volám sa Ivana Jakabovičová a mám 35 rokov. Kresleniu mandál (po slovensky čarokruhov) sa venujem asi 2 roky a dostala som sa k tomu úplne náhodou. V papiernictve ma zaujali farebné fixky, kúpila som si ich a ešte v ten večer vznikol prvý kruhový obrázok. Kruh som kreslila akosi automaticky, len som chcela mať na papieri farby, ktoré ma akoby priťahovali. Až neskôr som si prečítala, že som vlastne nakreslila mandalu.
Čo je vlastne mandala?
Mandala ide naprieč kultúrami a náboženstvami, pretože v sebe spája dva univerzálne jazyky, ktorými sa dohovoríte na celom svete – farby a matematiku. Slovo mandala je z dávneho indického jazyka a vo voľnom preklade znamená „zachytenie podstaty“ alebo „stred a obvod zároveň“. História kruhových obrazcov siaha až do obdobia paleolitu. Boli objavené na skalných útvaroch v Afrike, Európe či Severnej Amerike. Zaujímavé je, že deti tiež ako prvé tvary kreslia kruhy alebo niečo, čo sa kruhom podobá. A tieto detské „mandaly“ sa veľmi podobajú práve týmto najstarším skalným rytinám, akoby deti postupovali v rovnakých krokoch v uvedomovaní si seba samého ako dávni ľudia.
Je mandala liečivá?
Mandala vlastne ukazuje, ako sa chaos stáva harmonickou formou. Nemá začiatok ani koniec a vzorce v nej sa opakujú – tým dáva človeku akýsi pocit istoty. Ako prvý začal mandaly v terapii využívať Carl Gustav Jung, švajčiarsky psychiater. Vyskúšal to na sebe, každý deň do denníka nakreslil kruh a všimol si, že farby a tvary sa menili podľa jeho vnútorného rozpoloženia. Jung v podstate hovorí, že mandala nás privedie k nášmu stredu, centrálnemu bodu a k nášmu Ja. Pre mňa je kreslenie mandál úžasným relaxom. Pri tom množstve povinností, pri rýchlom životnom štýle a hlave plnej myšlienok je veľmi upokojujúce si sadnúť a jediné, čo vás zaujíma, je, akú farbu použijete 🙂 Treba si to vyskúšať, stáva sa z toho závislosť 🙂
Folklórne mandaly
Obrovskou inšpiráciou sa pre mňa stali slovenské kroje a výšivky. Tie farby, vzory, tvary, rozmiestnenie – to sa nedalo nenakresliť. Takže vznikol nápad nakresliť kruhy presne podľa krojov a vznikli „folklórne mandaly“, ktoré ľudí zaujali, radi majú kúsok zo svojho rodiska napríklad na stole v kancelárii 🙂 Niektorí zasa chcú dať obrázkom farby podľa seba, takže vznikli aj folklórne vymaľovánky.
Čarokruhy, ktoré pomáhajú
Svoje mandaly som najskôr rozdávala. Potom ale prišla myšlienky dať im ďalší rozmer, aby pomáhali nielen človeku, ktorý ich má doma zavesené, ale aj niekomu ďalšiemu. A tým niekým sa stali autistické deti a ich rodiny. Takže celý výťažok z predaja obrázkov ide im. Začalo to 12 ročným Dankom Droppom, chlapčekom, u ktorého sa stretli dve ťažké diagnózy: autizmus a detská mozgová obrna. Rodina potrebovala financie na pomôcky, rehabilitácie. Ako sa myšlienka šírila ďalej, začali sme spoločne pomáhať aj 9 ročnej Maťke Hamorníkovej, veľmi ťažkej autistke, ktorá sa zastavila vo vývoji v 3 rokoch. Prispievame tiež 13 ročnému Aďkovi Mihálikovi, ktorý je tiež ťažký autista a napriek tomu, že nevie ani čítať, pečie tie najlepšie koláče a vďaka peniažkom za obrázky má svoj vlastný kuchynský robot.
Spolupráca
Veľmi ma teší, že sa táto myšlienka Čarokruhov, ktoré pomáhajú, šíri aj medzi ostatnými tvorivými ľuďmi. Napríklad TeteArt vyrobili svoju sériu Matej podľa detvianskej mandaly a časť výťažku z predaja venujú autistickým deťom, sochárka Martina Matúšová Zimanová vyrezáva tieto folklórne mandaly do dreva a dodáva im tak krásny tretí rozmer a rovnako výťažok z predaja ide pre autistov. Firma Royal Candles svoju edíciu MandaLove sviečky zasa vytvorila pre 7 ročnú Timejku Olšiakovú (slepé dievčatko, ktoré sa narodilo iba s 20% mozgového tkaniva, epileptickými záchvatmi, poruchou imunity…) a venuje jej celý výťažok z predaja.
A o tomto myšlienka mandál je: čarokruhy, ktoré pomáhajú.
A ja ďakujem všetkým ľuďom, ktorí nám pomáhajú pomáhať.