Oravské – veci užitočné i pre radosť. Staré, ručne tkané plátno, pravá modrotlač

Oravské – veci užitočné i pre radosť

Staré, ručne tkané plátno, pravá modrotlač a recyklovaná rifľovina tvoria gro značky Oravské.

Volám sa Lucia Šmigovská, bývam v Párnici.  Po rokoch novinárčiny som potrebovala zmenu. V tom čase sme sa presťahovali z mesta na dedinu. Pri vypratávaní starého domu sme objavili plátennú tašku ABBA. Síce zažltnutú, ale perfektnú. „ABBU vystrihnem a ušijem si novú,“ pomyslela som si. Jediné, čo som okrem písania vedela, bolo šiť. Za Veritasku ma posadila maminka ešte ako školáčku. V Párnici, kde sme našli nový domov, práve otváral Matej Rabada modrotlačiarsku dielňu. Navyše sme doma mali bal rifľoviny, ktorý muž doniesol z ciest, neskôr sme na povale našli kopu ľanového plátna. A tak som oprášila Ladu, na ktorú mi v pätnástich našetrili starí rodičia. „Budeme šiť tašky,“ oznámila som maminke.

Oravské – veci užitočné i pre radosť. Staré, ručne tkané plátno, pravá modrotlač

Máme šťastie, že môžeme pracovať s pôvodným, ručne tkaným plátnom, ktoré je s Oravou neodmysliteľne späté. Jazykovedec a spisovateľ Anton Habovštiak považoval plátno za dobrú menu našich predkov, ktorej človek vždy veril. „Dobrý Pán Boh, že to skončilo,“ povedala o pestovaní ľanu naša susedka Zuzana Janigová.  Narobili sa ako kone, kým sa od zasiatia ľanového semienka dopracovali k hotovému plátnu, ktoré uložili do truhlice. Vždy keď chytím do ruky staré plátno alebo vrece, opatrené množstvom záplat, spomeniem si na jej slová a na časy, kedy látky neboli samozrejmosťou. Snažíme sa preto využiť každý kúsok vzácnej tkaniny, ktorú prácne zháňame, kde sa len dá. Okrem tašiek, vakov a kapsičiek šijeme veci užitočné i pre radosť.

Značka Oravské spája šikovných ľudí, ktorí nesedia podaromnici. Mária Habláková z Nižnej šije väčšinu našich tašiek, Jarka Kavuljaková z Dolného Kubína sa okrem šitia venuje obľúbenej bižutérii s pravou modrotlačou a Zdenka Matiašovská z Párnice sa zameriava na drobné ľanovo-modrotlačové ozdôbky, dekorácie a hračky. Spolupracujeme aj s ďalšími oravskými tvorcami. „Pri vašom stánku sa cítime ako doma,“ hovoria nám zákazníci. Čo viac si môžeme priať? Nadväzujúc na Habovštiakov odkaz, nech sú naše výrobky súce a nech dlho vydržia – slúžiť, tešiť a skrášľovať, nás i naše domovy.

Stánok Oravské nájdete od mája do septembra v Oravskom Podzámku na hlavnom parkovisku a počas celého roka na trhoch a rôznych podujatiach po celom Slovensku. Všetko v našom stánku sme pre vás vyrobili na Orave.

Remix kabelky, tašky, kozmetické taštičky zo šikovných rúk kreatívnej duše, modrotlač

Remix kabelky

Tvorím asi odjakživa… kreslenie, strihanie, lepenie všetkého možného, neskôr pletenie, šitie atď. Rada skúšam a učím sa nové techniky ručných prác.
Šijací stroj ma sprevádzal od detstva, kedy som sledovala babku, ako šila na šliapacej Lade, neskôr mamu, ktorá svojim dcéram šila oblečenie.
Moje prvé pokusy začali šatami pre bábiky, neskôr pre seba a s každým úspechom rástla chuť šiť ďalej…a baví ma to dodnes, len som svoje zameranie nasmerovala ku kabelkám. Kabelková móda ponúka možnosť slobody v tvorení, ktoré je pre mňa veľmi dôležité…vlastne – TVORENIE je určite pre mňa tá najdôležitejšia a najsilnejšia motivácia.

Remix kabelky, tašky, kozmetické taštičky zo šikovných rúk kreatívnej duše, modrotlačKabelky vyrábam pod značkou Remix od roku 2012. K tvorbe využívam rôzny materiál, no od času, kedy som sa stretla s modrotlačou, venujem jej 95% môjho tvorenia. Používam pravú tradičným spôsobom vyrábanú modrotlač od viacerých modrotlačiarov v súčasnosti už z troch krajín. Sama vyberám kombinácie vzorov a bodrúr, ktoré potom aplikujem pri tvorení. . Modrotlač kombinujem s koženkou, kvalitnými poťahovinami i kožou. Pri navrhovaní kabeliek sa zameriavam na ich praktické využitie. Proces zrodu novej kabelky trvá aj niekoľko týždňov, pričom väčšinu času sa kabelka rodí v hlave a to môže trvať aj dva-tri týždne, kým premyslím detaily, kombinácie vzorov a farieb, použitie komponentov. Nasleduje výroba strihu a potom strihanie modrotlače a ostatných materiálov, žehlenie, šitie…a kabelka je na svete.

Techniku výroby sa snažím neustále zdokonaľovať, aby výsledok potešil nielen zákazníčky, ale aby som bola s výsledkom tvorenia spokojná aj ja.

Kaštierová Gabriela Gabak - šité tašky a kabelky, modrotlačové kabelky

Gabak – šité tašky a kabelky

Volám sa Kaštierová Gabriela a mám 52 rokov. Som účtovníčka a šitiu kabeliek a tašiek sa venujem len vo voľnom čase. Šiť som sa naučila od maminy, šijem asi 30 rokov. Sukne, nohavice, saká atď. Posledných 7-8 rokov sa venujem len šitiu kabeliek. Keďže mám rada prírodné materiály, najprv som začala šiť kabelky a tašky z domáceho ľanového a konopného plátna.

Posledné 2-3 roky som začala šiť kabelky z pravej modrotlače. Prečo modrotlač – je krásna, má veľa vzorov, dá sa krásne kombinovať ku každému oufitu. Čo sa týka materiálu – látok, tie získavam rôzne. Domáce plátna – moji priatelia vedia, že ma zaujíma takýto materiál a keď vedia, že niekto vyhadzuje takéto veci, oslovia mňa. Pre niekoho je to starina, pre mňa niečo úžasné. Plátno vyperiem, dám si ho vymanglovať a potom šijem. Ale stáva sa mi, že mi je ľúto vôbec do toho zastrihnúť a odkladám takéto plátno. Tiež na rôznych bazároch na internete sa dá získať takéto plátno. Modrotlač – mám modrotlač od oboch modrotlačiarov, ktorí sú na Slovensku. Od Petra Trnku aj od Mateja Rabadu. Tiež mám modrotlač moravskú z Olešnice na Morave. Ale čo ma obzvlášť teší, mám aj modrotlač starú, 40-50 ročnú. Či už kúpim skladanú modrotlačovú sukňu z Hrušova, alebo tiež cez rôzne facebookové skupiny sledujem, kto čo ponúka. Šatové zástery, sukne, blúzy, šatky po starých mamách. Všetko krásny materiál. Vypáram, operiem, ušijem. Nedávno som kúpila od jednej pani z Banskej Bystrice modrotlač, ktorá pochádza zo zaniknutej modrotlačovej dielne z Banskej Bystrice. Dielna zanikla niekedy v 70-tych rokoch 20 storočia. Mama tejto panej v tej dielni robila, modrotlač stála v skrini aj 40 rokov. Pani ju odkladala, že z nej niečo ušije. Potom čítala článok o tom, že z modrotlače šijem kabelky, našla si na mňa kontakt a oslovila ma, či by som túto modrotlač nechcela. No nekúp to, čo určite nikto na Slovensku nemá. Nádherná modrotlač, vzory bordúr, krásne tulipánové vzory. Keď som to zbadala, len mi tak srdce poskočilo. Takéto staré plátna sú aj po rokoch kvalitné, ako keby ich niekto teraz vyrobil a nafarbil.

Kaštierová Gabriela Gabak - šité tašky a kabelky, modrotlačové kabelky

Kabelky sú vystužené hrubým vlizelínom, vyfutrované bavlnenou látkou, zapínajú sa na zips. Buď nechám vyniknúť len vzor, alebo zdobím. A tu tiež mám rada, keď sa dostanem napr. k paličkovanej čipke, ktorá má 80 rokov. Chodím na burzy starožitností, zbadám obrus, ktorý je celý potrhaný, ale čipka krásna. Vyperiem, prácne vypáram a potom našívam. Alebo stará obliečka na vankúš s krásnou farebnou čipkou. Tiež na domáce plátno maľujem farbami na textil, alebo našívam aplikácie. Tiež robím takú techniku, keď sa vlny na pletenie, rôzne kúsky látok pokladú na vodou rozpustnú fóliu. To sa potom poprešíva na šijacom stroji, dá sa do vody, fólia zmizne, vznikne nová látka a tú potom prišijem na tašku. Tiež robím aplikácie na kabelky technikou zaplsťovania vlny na plstenie do plátna. Baví ma dať starým veciam, v tomto prípade starému plátnu nový šat. Kupujem aj kašmírové šatky, aj z tých sa dajú ušiť krásne kabelky.

Svoje tašky samozrejme nosím, tiež moje kolegyne aj kamarátky. Najviac predávam kabelky na rôznych remeselných jarmokoch – Radvanský jarmok v Banskej Bystrici, Hontianska paráda v Hrušove, Nezabudnuté remeslá v Banskej Štiavnici. Ďalej sa s občianskym združením Tradičné ľudové umelecké remeslá zúčastňujem remeselných jarmokov po celom Slovensku. Toto občianske združenie organizuje v priebehu každého leta 7-8 remeselných jarmokov.

Mám na facebooku stránku gabak kde mám fotky mojich kabeliek. Okrem kabeliek a tašiek šijem aj rôzne vaky, kozmetické taštičky, ruksaky, vrecká na bylinky, plátené košíky.
Práve v Hrušove na Hontinskej paráde ma oslovili z ÚĽUVu , či by som do komisie, ktorá schvaľuje nové výrobky do ich predajní neposlala moje tašky. Komisia vybrala 3 druhy mojich modrotlačových tašiek a tie sa budú predávať v predajniach ÚĽUVu.

Zdroj text a foto: facebook.com/gabak