Made by Adus

Made by Adus – inšpirované folklórom, vyrobené srdcom

Volám sa Andrea, mnohí ma už poznajú pod prezývkou Made by Adus. Svoje detstvo som trávila v krásnej dedinke na Východnom Slovensku – Belá nad Cirochou. Dnes už tam síce nežijem, ale vždy sa tam rada vraciam. Slovensko mi je veľmi srdcu blízke a keďže mám rada módu, folklór a tradície a ručná práca mi nie je cudzia, rozhodla som sa tvoriť v ľudovom duchu. A kedy to presne začalo?

Made by AdusI keď som vyučená v odbore krajčírka, no po skončení školy, som sa tomu remeslu nevenovala. Až koncom roka 2018 ma prepadla myšlienka, že je niečo, čo viem robiť a nemala by som to len tak zahodiť, ale rozvíjať to a posunúť ďalej…

Šiť, tvoriť a hlavne robiť radosť aj ostatným s mojim koníčkom, ktorý sa mi každým dňom stáva prácou. Začiatkom jari v roku 2019 som malá ušitých pár folklórnych sukničiek, ktoré som predstavila známym, o ktoré bol hneď záujem. Veľmi ma to prekvapilo a aj potešilo. A tak sukničiek z mojej dielničky pribúdalo, až sa šitie stalo veľkou vášňou. Tých nápadov je stále viac a verím, že mi bude dopriane sa s vami o to podeliť. Tvorba folklórnych výrobkov a čas strávený za šijacím strojom je pre mňa relax a potešenie. Na tejto práci milujem aj komunikáciu so zákazníkmi, vždy rada uvítam akékoľvek návrhy, či špeciálne prianie podľa zákazky. “Kto sa pýta, veľa sa dozvie.” Ja si postupne svoj sen plním, a vy, keď si kúpite výrobok od mňa ako kreatívnej duše, nekúpite si len nejakú vec, ale kúsok môjho srdca, časť z duše a čas, ktorý som vložila do niečoho, čo milujem. Verím, že je to vidieť aj na mojich výrobkoch.

Čo môžete v mojej galérií nájsť? Sukničky pre dievčatka, slečny či dámy, čelenky, opasky, šatkošály. Pre pánov košele, taktiež doplnky ako sú motýliky či kravaty. Kuchynské zástery a aj dekoračné doplnky. Takže z každého rožka troška.

Viac informácii a folklórneho oblečenia od nás nájdete na instagram.com/made_by_adus, facebook.com/Made-by-Adus

Folkwear.sk ako to vlastne celé vzniklo....

Folkwear.sk ako to vlastne celé vzniklo….

Celé to začalo asi pred 3 rokmi keď sme sa prihlásili do súťaže vo varení slovenských šúľancov. Naša myšlienka nespočívala len v tom navariť chutné šúľance ale taktisto zaujať našim oblečením. Dlho sme rozmýšľali, čo si na seba obliecť a vzhľadom k tomu že naša úžasná mamina, ktorá nám šila už veľmi zaujímavé oblečenie od škôlky, sme vedeli, že určite niečo vymyslí. Uplynulo zopár dní a mamina prišla s nápadom že pre nás ušije folklórnu sukňu a pre brata ľudovú slovenskú košeľu. Ako môžete vidieť na fotke, toto je úplne prvý výtvor z dielne folkwear.

folkwearNa spomínanej udalosti, nás veľké množstvo ľudí zastavovalo odkiaľ tieto veci máme a, či im vieme poskytnúť kontakt. Po uplynutí času, nás napadla myšlienka prečo neponúkať folklórne oblečenie pre verejnosť, za prijateľnú cenu a nosiť našu pýchu Slovenska na rôzne akcie či už plesy, festivaly, rodinné oslavy alebo na prechádzky mestom. Začali sme navštevovať rôzne festivaly a ponúkať naše výrobky (folklórne sukne, čelenky a košele). Vždy nás veľmi potešilo, keď sme videli malé dievčatká v našich sukniach a čelenkách ako si pobehajú usmiate po festivaloch spolu s rodičmi.

 

Postupným časom, keď sme ukončili letnú festivalovú sezónu padla myšlienka, založenia internetového obchodu. Netrvalo dlho, a vďaka môjmu veľmi šikovnému bratovi bola stránka na svete. Začali sme fotiť naše kolekcie a ponúkať širšej verejnosti naše produkty pod menom

Značka folkwear, je rodinnou značkou pretože táto firma vznikla na základe silného spojenia rodiny. Tak ako folklórne oblečenie spája ľudí zo Slovenska, tak sa naša rodina spojila a vytvorila svoju vlastnú značku folklórneho oblečenia a doplnkov – Folkwear.sk

Ak by vás zaujali naše produkty tak nás neváhajte kontaktovať. Určite sa uvidíme na rôznych letných hudobných festival, svadobných výstavách, na FB stránke a na Instagrame. V prípade otázok nás neváhajte kontaktovať a hlavne nezabúdajme na to naše pravé slovenské a to FOLKLÓR.

Viac informácii a folklórneho oblečenia od nás nájdete na : folkwear. ; instagram.com/folkwear.sk alebo facebook.com/folkwear.sk

Jarka Šlapáková - Šitie a výroba odevov

Jarka Šlapáková – Šitie a výroba odevov

Volám sa Jarka Šlapáková a odevnej tvorbe sa venujem už od strednej školy. Čaro slovenského folklóru a ručnej výšivky mi učarilo až o 20 rokov neskôr, keď som zúročila ručné vyšívanie pri prvej ľudovej košelici. Vtedy som oprášila moje staré časy, keď ma učila moja mama vyšívať, háčkovať a štrikovať. Profesionálne sa venujem všeobecne odevnej tvorbe, ale najradšej pracuje ručne a na folklórny spôsob. Svoju prácu milujem a až teraz som pochopila, že ak človek robí to čo ho baví a vkladá do toho svoje srdce, už to nieje práca … ale v každom výrobku je kus mňa a ja verím, že každému moja tvorba prináša čo najviac krásnych chvíľ a ľudia ma budú naďalej inšpirovať v mojej tvorbe.

Zdroj text a foto:  facebook.com/JarkaSlapakova

BABA SLOVENSKÝ VÝROBOK

BABA – slovenský výrobok

Značka vznikla po narodení vnučky Lili – je pre mňa Veľkou inšpiráciou a motiváciou .

Šijem už 37 rokov. Vďaka týmto folk výrobkom, ktoré som začala šiť pre moju dcéru a vnučku, sa za mašinou zase usmievam. Folklórna tvorba ma cez spomienky vracia do mladých čias, keď ma moja babka, krajčírka, zaúčala tomuto remeslu už ako mladé dievča. Keď si na ňu s láskou spomeniem, moje srdce sa zaraduje. Dodnes strihám s nožnicami, ktoré mi darovala – majú už 100 rokov. Pestovali sme aj ľan, ručne tkali, šili… Veď aj to sa dnes vracia.

Táto tvorba je záruka kvality. Aj my prispievame k Slovenským a regionálnym produktom. A keď vidíte, ako ľuďom Vaším výrobkom robíte radosť – krajší pocit neexistuje. Keď sa dá, nakupujem u malých dodávateľov a riadim sa heslom:

„ keď nakupujete od malého podnikateľa, neprispievate Anonymnému riaditeľovi na tretiu chatu, ale malému dievčatku na tanečný krúžok “

BABA VÁS OBLEČIE A DOLADÍ NA KAŽDÚ PRÍLEŽITOSŤ! BUDETE IN, BUDETE FOLK A STREDOBODOM POZORNOSTI 🙂 FOLK VZORY, RÝCHLE DODANIE A SPOKOJNOSŤ ZÁKAZNÍKA.

 

  • motylik - BABA SLOVENSKÝ VÝROBOKFolk motýliky
  • Folk traky
  • Folk opasky
  • Folk sukne a šaty na redový tanec a čepčenie aj z modrotlače
  • Folk čiapky – vzor čičmany a iné
  • Ľanové vrecká na chlieb
  • A iné výrobky z ľanu ako košele pánske, dámske krojované, detské z bavlny a madeiry na objednávku.

Ponúkame výhradne traky z folklórnej gumy aby sa zabezpečila pružnosť a funkcia ! Okrajovo vyrábame aj svadobné party a kvetované čelenky a doplnky pre družičky, … máte záujem napíšte správu.

Levoča, Poprad, Prešov, Košice, Tatry, Kežmarok, Bardejov, Východná, Stará Ľubovňa sú naše top mestá, kde sa môžme na trhoch – jarmokoch stretnúť.

Krabičky, v ktorých sú naše výrobky, vznikli pod rukami slabozrakých a nevidiacich – chránená dielňa AjMy.sk – Levoča.

AnelaDress Vyšívame krivou ihlou, šijeme vlastné modely

AnelaDress

Sme mama s dcérou – Alenka a Dominika, ktoré sa vo svojom voľnom čase venujú svojim záľubám. Máme rady módu, folklór, tradície, ručné práce, a tak sme sa jedného dňa rozhodli vymyslieť niečo, čo nás bude napĺňať a spojí naše hobby. Bývame v najkrajšej časti Slovenska – na Podpoľaní, konkrétne v Detve. Tradície, folklór či kroje sú tu najväčším bohatstvom a množstvo ľudí tým žije. My sme lásku k ľudovému umeniu zdedili po prastarkej, ktorá bola známou vyšívačkou krojov tu u nás. Možno aj pre to nás vždy lákalo venovať sa niečomu takému, až nakoniec vznikla Anela.

Začínali sme jednoduchými sukňami, až sme sa dopracovali k novej kolekcii vyšívaných sukní a takisto tričiek. Vyšívame krivou ihlou, tak ako prastarká, šijeme vlastné modely alebo maľujeme na textil. Berieme ohľad na životné prostredie, a tak zo zvyšných kúskov látok šijeme detské sukničky. Sme veľmi rady, keď dostaneme pozitívne ohlasy od našich zákazníkov.

Petra Toth je slovenská šperkárka a dizajnérka, ktorá používa pôvodné slovanské ornamenty

Petra Toth

Petra Toth je slovenská šperkárka a dizajnérka, ktorá používa pôvodné slovanské ornamenty a pretvára ich do sofistikovanej súčasnej formy. Príbeh značky Petra Toth je splneným snom vtedy len 6 ročného dievčatka, ktoré sa u svojej babičky na svet pozeralo cez sklíčko z kryštálového lustra s túžbou sa stať šperkárkou.

AtelierMM - Monika Michalik, Venujem sa najmä šitiu pánskych folkových košieľ

AtelierMM – Monika Michalik

Volám sa Monika Micháliková a som v prvom rade mama 3 detí. 🙂 Narodila som sa v Čadci, no väčšinu života som prežila v Hriňovej pod Poľanou. Celé detstvo ma fascinovali všetky možne ručné práce, štrikovanie, háčkovanie, vyšívanie a najmä šitie. Pokiaľ mi pamäť siaha a akonáhle som  mohla držať ihlu v rukách, šila som garderóby pre bábiky. Či už moje alebo kamarátkam. Preto nebolo prekvapenie, keď moje kroky viedli na Strednú priemyselnú školu odevnú. A od vtedy sa venujem šitiu.

AtelierMM - Monika Michalik, Venujem sa najmä šitiu pánskych folkových košieľ

Pod značkou AtelierMM, tvorím cca 5 rokov. Značka vznikla pri mojej 3 materskej a bol to taký môj reštart. Venujem sa najmä šitiu pánskych folkových košieľ a patchworku, najmä dekám s fotkami. Ale v mojej tvorbe si nájdete aj odevy pre dámy a deti, ale aj bytové doplnky a tašky. Fenomén košieľ vznikol náhodne, keď ma poprosil jeden  mladý chalan o košeľu. Požiadavka bola aby nebola klasicky ľudová, proste aby mala tvar a formu. A tak vznikla košeľa s červenou výšivkou. Do dnešného dňa je to najpredávanejší vzor. Moje košele sú už asi na všetkých kontinentoch okrem Antarktídy.

Mojou srdcovou záležitosťou sú patchworkové deky s fotkami. Sú to uložené spomienky na látke a sú to osobné darčeky k rôznym príležitostiam. Milujem strihať malé kúsky farebných látok a dávať im v blokoch rôzne tvary, ktoré potom spájam spolu  s fotkami do diek a vankúšov. Fotky sú tlačené na látku.

Už 4 rok spolupracujem so RTVS s reláciou Postav dom, zasaď strom, kde spolu tvoríme návody na rôzne šité doplnky.

Lally chic – to sú textilné vecičky určené najmä do kuchyne

Lally chic – textilné vecičky určené najmä do kuchyne

Lally chic –  to sú textilné vecičky určené najmä do kuchyne, v prevažnej miere zástery. Štýlové zásterky pre celú rodinu, a drobný bytový textil , ktorý nám pomáha v domácnosti, zútulňuje domov, a slovenské žienky a dievčatá robí ešte krajšími 🙂

I keď som vyštudovala ekonómiu, od malička som bola človek kreatívny a vyskúšala som snáď všetko, kde som si mohla ventilovať svoju fantáziu 🙂 Najskôr som maľovala, vyrábala si jednoduché farebné šperky.  Neskôr aj háčkovala, plietla, šila. Všetky tie veci, ktoré som už od detstva vytvorila by sa dali počítať snáď aj na stovky….

Ľudia sa ma pýtajú: „prečo zástery ?“ Úprimne povedané, nebol to plán, prišlo to nejak tak spontánne. Potrebovala som darček pre kamarátku, ktorá ma pozvala na kolaudáciu kuchyne a tak som jej chcela priniesť niečo tématické a hlavne originálne – zásteru a chňapku. Ale nie obyčajné, aké sa dali kúpiť v bežnom obchode, ale také, ktoré by jej ladili štýlovo aj farebne s jej krásnou novou kuchynkou. A tak som vymyslela moju prvú zásteru,  a mala celkom veľký úspech.  A potom prišli ďalšie zásterky – nové farby, nové vzory a ešte k tomu aj kuchynské rukavice, čelenky, objednávok bolo stále viac a viac.

Postupom času sa z koníčka stala profesia. A teraz, s odstupom času som veľmi spokojná a aj hrdá na to, že som ľuďom , hlavne ženám a dievčatám tu na Slovensku a aj  v Čechách priniesla niečo nové, niečo čo tu ešte nevideli. No a dnes majú naše zásterky svoje majiteľky takmer vo všetkých okolitých krajinách, dokonca sme posielali balíčky do Austrálie, Srbska, Slovinska, na Nový Zéland, do Holandska, Grécka, Talianska, USA.

Lally chic – to sú textilné vecičky určené najmä do kuchyne

Zástery a taktiež ostaný textil ako kuchynské chňapky a rukavice, obrusy, štóly, prestierania pod taniere, dokonca aj vankúše, čelenky vyrábame zo 100% bavlny. Samozrejme dôraz kladieme na kvalitu vypracovania a detail. Drobné doplnky a ozdôbky sú vyrábané ručne z bavlnenej látky alebo filcu, doplnené korálkami, gombíkmi a stužkami. A samozrejme šijeme na zákazku, taktiež strojovo vyšívame rôzne nápisy, mená. Zákazníkmi veľmi obľúbené sú kuchynské sety – sety rodinných záster, set zástera + rukavica + čelenka.

Lally chic – to sú zástery rôznych  štýlov – retro, vidiecke,  ale aj moderné.  Avšak tou najväčšou inšpiráciou a naozajstnou  srdcovkou je slovenský folklór.  Krásna tradičná modrotlač a jej kombinácia s krajkou paličkovanou alebo madeirovou – tie mi učarovali snáď najviac. S kolekciou modrotlačových vecičiek sme sa dokonca zúčastnili na niekoľkých výstavách v rámci Slovenska.

No a keďže aj my sa posúvame ďalej,  s veľkou radosťou a nadšením rozširujeme ponuku. Okrem už známych záster,  u nás nájdete aj sukne – spoločenské, vlastne také  „prvé lastovičky“, samozrejme  budú pribúdať nové farby vzory, strihy. O pár chvíľ uvidia svetlo sveta ďalšie sukničky a šatočky pre dievčatká a drobné doplnky k nim.

Zdroj text a foto: facebook.com/lallychic.gift

Folková slovenská značka ručne robených doplnkov inšpirovaných folklórom

Folková

Folková predstavuje slovenskú značku ručne robených doplnkov inšpirovaných folklórom. Vznikla v máji 2015 a jej charakteristickým prvkom sú najmä výšivky, ktoré sú vždy unikát. Za celým procesom stojí Karolína Hrušková, ktorá sa stará o návrhy, výšivky ako aj konečné spracovanie každého výrobku.

Folková

Moje meno je Karolína Hrušková, pochádzam z Horehronia a svojej značke sa naplno venujem od mája 2015. V tom čase som ešte popri škole tvorila vyšívané doplnky pre seba, okolie a neskôr pre Vás, moje milé zákazníčky. Práve Vy ste ma nakopli natoľko, že sa po ukončení štúdia Folková stala mojim zamestnaním a dávam do nej všetok svoj čas. Tvorím od mala a tak to nebolo prekvapujúce, naopak, vo svojej tvorbe tak môžem zúžitkovať všetko čo som sa naučila – od maľby, výšívania, šitia až po fotografovanie.

Všetky moje výrobky sú unikát a hoci sa mi mnohokrát stane, že sa výrobok zapáči natoľko, že ho potom vyrábam znovu a znovu, vždy ide o jedinečný originál, práve vďaka ručnej výšivke. Do každej výšivky sa snažím vniesť kúsok seba a toľko precíznosti čo mi trpezlivosť dovolí. Každá z Vás má možnosť vybrať si svoj jedinečný kúsok, ktorý jej rada urobím na mieru, podľa vlastných predstáv.

Moja láska k remeslu ma priviedla až k modrotlači, ktorá mi skutočne učarovala.

Mám rada unikátne veci, ktoré nie je možné nájsť hocikde a tak mi látky z galantérie nestačili :)) Práve preto dnes tvorím výrobky z originálnej modrotlače, čo je látka špeciálna práve tým, že každý jej kúsok prešiel rukami tlačiara, ktorý jej dal konečnú podobu zafarbením v kadi s indigovým roztokom.

Doplnky: vyšívané opasky, vyšívané motýliky, sukne a motýliky vytvorené z modrotlače, vyšívané sukne, dámske vyšívané motýliky.

Zdroj text a foto:  Folkováfacebook.com/FolkovaDoplnky