Keramické obklady MMosaics

Zakladateľom značky MMOSAICS je môj manžel, Martin Manik. Čo ho k tomu viedlo a prečo si pre realizáciu svojho podnikateľského a zároveň aj kreatívneho sna vybral práve ručnú výrobu keramických obkladov, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Martin má podnikateľského ducha s vysokou pravdepodobnosťou v génoch :), podniká jeho mama a rovnako aj obaja bratia. Po skončení Ekonomickej univerzity v Bratislave začínal svoju kariéru v event- a projektovom manažmente, čo je ale odvetvie veľmi vyčerpávajúce a stresujúce. Popri práci s „nehmotnými“ produktmi a službami, akými sú kongresy, konferencie a rôzne iné podujatia, sa snažil nájsť produkt, ktorý by spĺňal jeho predstavu „vysnívanej práce„. Hľadal produkt, ktorý by mohol vyrábať a zároveň by spĺňal požiadavky nielen na samostatné podnikanie, ale aj aby ho jeho výroba napĺňala a uspokojovala.

V keramike sa toto všetko stretlo a vznikol výnimočný a kreatívny produkt s doslova nekonečnými možnosťami. Práca s hlinou v sebe spája všetky štyri živly – zem, vodu, oheň, vzduch a tým prináša do práce remeselníka hlbší význam a uspokojenie. Silná motivácia tiež bola, že tento druh produktu na trhu chýbal. Doteraz si pamätám ten moment, keď mi raz v noci s iskrou v očiach povedal: „Viem, čo budem robiť! Budem vyrábať kachličky!“ Vtedy som si myslela, že sranduje…

Čoskoro ma ale presvedčil, že to myslí úplne vážne a doteraz mám v mysli aj moment, kedy doma v obývačke nožom z hliny vyrezal svoje prvé „kachličky“. Boli v tvare „diamantov“ a skončili ako vianočný darček pre rodinu staršieho brata, zarámované v drevenom rámčeku, s navŕtanými háčikmi ako  dekoračný držiak na kľúče.

MMosaics - Ručne vyrábané keramické obklady a mozaiky

Odvtedy už prešlo pár rokov, naše technologické postupy sa zdokonalili a naše kachličky sa môžu popýšiť kvalitou porovnateľnou s obkladmi dostupnými v bežných obchodoch. V testoch nasiakavosti, ktoré realizoval Technický a skúšobný ústav stavebný, dosiahli naše obklady hodnotu pod 0,5%, čo znamená, že sú použiteľné v interiéri ako aj v exteriéri, vo vlhkom alebo mrazivom prostredí, za akýchkoľvek poveternostných podmienok. Všetky detaily z tohto testovania sú dostupné na našej webstránke v časti Certifikáty. Čo ale porovnateľné s obkladmi z bežných obchodov nie je, je nekonečná variabilita tvarov ako i farebných možností.

Máme za sebou niekoľko úspešných spoluprác s architektmi, ktorým sa občas stáva, že popustia uzdu svojej fantázii a po precitnutí zistia, že kachličky z ich náčrtu vlastne nie je možné zohnať v bežnom obchode v požadovanom rozmere či farbe. A to je práve naša silná stránka – dokážeme vyrobiť obklady skutočne na mieru. Rovnako sa na nás obracajú aj klienti, ktorí nekladú medze svojej fantázii a neboja sa experimentov s farbami a svoje príbytky si doslova ozdobia našimi kachličkami v šesť a viac farebných kombináciách, či v umiernených tónoch kachličiek nezvyčajných tvarov, akými sú napríklad rybie šupiny či diamanty.

To, kam sme sa s našimi kachličkami posunuli, si môžete pozrieť na našej webstránke vo fotogalérii, prípadne na našich účtoch na sociálnych sieťach Facebook a Instagram.

MMosaics - Ručne vyrábané keramické obklady a mozaiky

Kachličky máme aktuálne rozdelené na dve hlavné skupiny, obklady „KLASIK“, čo sú jednofarebné obklady tradičných aj netradičných tvarov (viď priložené fotografie), a obklady „CUERDA SECA“, čo sú vzorované reliéfne obklady (o tých viac nabudúce ;)…).

Keďže každú jednu kachličku treba samostatne vyrezať z hliny, nechať voľne vysušiť na vzduchu, dať prvýkrát vypáliť, následne naglazúrovať a dať do pece na druhý výpal, dodacia lehota pre bežný projekt (napríklad kuchynská zástena či sprchový kút) sa pohybuje v rozpätí troch až štyroch týždňov.

Zdroj text: Lenka Maniková, zdroj fotiek: MMOSAICS a TV JOJ, instagram.com/mmosaicsfacebook.com/MMosaics