VELES WOOD výrobky dennej potreby ako misky a dienka

VELES WOOD

Dobrý deň, volám sa Juraj a som zo Žiliny. Práci s drevom sa venujem od svojej mladosti. Na dreve ma fascinuje jeho rôznorodosť a farebnosť. Praktická využiteľnosť ako aj dekoračná tak aj praktická či už v dome alebo v záhrade. V mojej tvorbe je pre mňa inšpirácia príroda, Slovenská ako aj Slovanská história. Vo svojej tvorbe sa snažím spájať funkčnosť s krásou, ktorá je v dreve ukrytá. Zhruba 4 roky späť som sa rozhodol tomu venovať naplno pod svojou značkou VELES WOOD. Vyrábam výrobky dennej potreby ako misky a dienka, ale aj dizajn nábytky, či už vlastnej tvorby alebo podľa želania zákazníka. Pri výrobe kladiem dôraz na kvalitu, jedinečnosť a funkčnosť mojich výrobkov. Rôznorodosť mojich výrobkov je veľká, je z čoho vyberať.

Moju tvorbu môžete nájsť na: facebook.com/jurajministr.veleswood

Keramika od Smoleňa

Keramika od Smoleňa

Volám sa Michal a bol som študentom umeleckej školy v Kremnici. Študoval som umelecké kováčstvo. Po škole som sa začal venovať naplno hline. Dá sa povedať že mi trošku učarovala. Venujem sa jej už asi 3 roky som jedným slovom samouk. Učím sa len z počutia alebo čo si naštudujem. Hlina je jedným z najlepších materiálov vôbec, ma veľa možnosti ako s ňou pracovať či odlievať, modelovať alebo točiť na kruhu. Ja vyrábam úžitkovú a aj dekoračnú keramiku prevažne točenú na hrnčiarskom kruhu z bielej hrnčiarskej hliny snažím sa inšpirovať modernou keramikou a vlastnými návrhmi. A vždy sa snažím vytvoriť niečo nove v mojej dielničke. Keramiku vypaľujem pri vysokých teplotách ktoré sa pohybujú pri hranici 1100 stupňov.

Dúfam, že sa vám moje prace zapáčia a chcete vidieť mojich prac viac tak ma môžete navštíviť na mojej stránke sashe.sk/SmolenM ; facebook.com/VyrobaKeramikySmolen

MMosaics - Ručne vyrábané keramické obklady a mozaiky

Keramické obklady MMosaics

Zakladateľom značky MMOSAICS je môj manžel, Martin Manik. Čo ho k tomu viedlo a prečo si pre realizáciu svojho podnikateľského a zároveň aj kreatívneho sna vybral práve ručnú výrobu keramických obkladov, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Martin má podnikateľského ducha s vysokou pravdepodobnosťou v génoch :), podniká jeho mama a rovnako aj obaja bratia. Po skončení Ekonomickej univerzity v Bratislave začínal svoju kariéru v event- a projektovom manažmente, čo je ale odvetvie veľmi vyčerpávajúce a stresujúce. Popri práci s „nehmotnými“ produktmi a službami, akými sú kongresy, konferencie a rôzne iné podujatia, sa snažil nájsť produkt, ktorý by spĺňal jeho predstavu „vysnívanej práce„. Hľadal produkt, ktorý by mohol vyrábať a zároveň by spĺňal požiadavky nielen na samostatné podnikanie, ale aj aby ho jeho výroba napĺňala a uspokojovala.

V keramike sa toto všetko stretlo a vznikol výnimočný a kreatívny produkt s doslova nekonečnými možnosťami. Práca s hlinou v sebe spája všetky štyri živly – zem, vodu, oheň, vzduch a tým prináša do práce remeselníka hlbší význam a uspokojenie. Silná motivácia tiež bola, že tento druh produktu na trhu chýbal. Doteraz si pamätám ten moment, keď mi raz v noci s iskrou v očiach povedal: „Viem, čo budem robiť! Budem vyrábať kachličky!“ Vtedy som si myslela, že sranduje…

Čoskoro ma ale presvedčil, že to myslí úplne vážne a doteraz mám v mysli aj moment, kedy doma v obývačke nožom z hliny vyrezal svoje prvé „kachličky“. Boli v tvare „diamantov“ a skončili ako vianočný darček pre rodinu staršieho brata, zarámované v drevenom rámčeku, s navŕtanými háčikmi ako  dekoračný držiak na kľúče.

MMosaics - Ručne vyrábané keramické obklady a mozaiky

Odvtedy už prešlo pár rokov, naše technologické postupy sa zdokonalili a naše kachličky sa môžu popýšiť kvalitou porovnateľnou s obkladmi dostupnými v bežných obchodoch. V testoch nasiakavosti, ktoré realizoval Technický a skúšobný ústav stavebný, dosiahli naše obklady hodnotu pod 0,5%, čo znamená, že sú použiteľné v interiéri ako aj v exteriéri, vo vlhkom alebo mrazivom prostredí, za akýchkoľvek poveternostných podmienok. Všetky detaily z tohto testovania sú dostupné na našej webstránke v časti Certifikáty. Čo ale porovnateľné s obkladmi z bežných obchodov nie je, je nekonečná variabilita tvarov ako i farebných možností.

Máme za sebou niekoľko úspešných spoluprác s architektmi, ktorým sa občas stáva, že popustia uzdu svojej fantázii a po precitnutí zistia, že kachličky z ich náčrtu vlastne nie je možné zohnať v bežnom obchode v požadovanom rozmere či farbe. A to je práve naša silná stránka – dokážeme vyrobiť obklady skutočne na mieru. Rovnako sa na nás obracajú aj klienti, ktorí nekladú medze svojej fantázii a neboja sa experimentov s farbami a svoje príbytky si doslova ozdobia našimi kachličkami v šesť a viac farebných kombináciách, či v umiernených tónoch kachličiek nezvyčajných tvarov, akými sú napríklad rybie šupiny či diamanty.

To, kam sme sa s našimi kachličkami posunuli, si môžete pozrieť na našej webstránke vo fotogalérii, prípadne na našich účtoch na sociálnych sieťach Facebook a Instagram.

MMosaics - Ručne vyrábané keramické obklady a mozaiky

Kachličky máme aktuálne rozdelené na dve hlavné skupiny, obklady „KLASIK“, čo sú jednofarebné obklady tradičných aj netradičných tvarov (viď priložené fotografie), a obklady „CUERDA SECA“, čo sú vzorované reliéfne obklady (o tých viac nabudúce ;)…).

Keďže každú jednu kachličku treba samostatne vyrezať z hliny, nechať voľne vysušiť na vzduchu, dať prvýkrát vypáliť, následne naglazúrovať a dať do pece na druhý výpal, dodacia lehota pre bežný projekt (napríklad kuchynská zástena či sprchový kút) sa pohybuje v rozpätí troch až štyroch týždňov.

Zdroj text: Lenka Maniková, zdroj fotiek: MMOSAICS a TV JOJ, instagram.com/mmosaicsfacebook.com/MMosaics

Tileme - originálne obkladačky, Výroba obkladačiek, ručná výroba

Tileme – originálne obkladačky

Ahojte, volám sa Lucia Slížiková a stojím za značkou Tileme. Navrhujem a vyrábam originálne obkladačky.

Prečo práve obkladačky?

Keramike sa venujem už niekoľko rokov. Začínala som výrobou jednoduchých šperkov, misiek, no nakoniec som skončila pri obkladačkách. Výroba obkladačiek je vlastne spojením mojej túžby robiť interiérový dizajn a mojej záľuby v keramike. Spočiatku som si výrobou obkladačiek privyrábala popri škole, ale postupne som tomu podľahla natoľko, že som sa rozhodla vytvoriť si vlastnú značku pod ktorou tvorím a vyrábam.

Tileme - originálne obkladačky, Výroba obkladačiek, ručná výrobaPonuka v obchodoch je limitujúca a práve na mieru vyrábané obkladačky umožňujú popustiť uzdu fantázii a skrášliť si domov niečím originálnym a nadčasovým. Vyhrať sa dá napríklad s farbami obkladačiek. Či už použiť konkrétnu vysnívanú farbu, doladiť farebný odtieň tak, aby pekne ladil s interiérom, alebo vytvoriť zaujímavú farebnú kombináciu. Veľkosti obkladačiek tiež prispôsobujem podľa požiadaviek a tak sa obkladačky dajú jednoducho skombinovať napríklad aj s bežným obkladom.  Veľkej obľube sa momentálne tešia obkladačky v tvare rybích šupín, diamantov a šesťuholníkov, z ktorých sa dajú vyskladať rôzne zaujímavé obrazce a vzory. V ponuke mám aj overenú klasiku ako obdĺžniky a štvorce. Z maľovaných motívov sú to najmä obkladačky inšpirované modrotlačou a čičmanskými vzormi.

Tileme - originálne obkladačky, Výroba obkladačiek, ručná výroba

Rada sa inšpirujem aj prírodou a prírodnými motívmi. Do obkladačiek odtláčam napríklad rôzne bylinky, kvetinky a listy. Tým, že sa jedná o ručnú výrobu každá obkladačka je originálna. Nenájdete dve úplne rovnaké a práve toto zvýrazňuje ich jedinečnosť.

Zatiaľ som len na začiatku cesty, výrobu a technologické procesy chcem stále zlepšovať a zdokonalovať. V blízkej dobe chcem rozšíriť ponuku o ďalšie zaujímavé tvary a mozaiky. Rada by som svoje portfólio taktiež obohatila aj o rôzne interiérové doplnky, ktoré budú ladiť s ručne robenými obkladačkami a dotvoria celkovú atmosféru domova.

Zdroj text a foto: tileme.sksashe.sk/tileme

Vypaľovanie do dreva – Dominika Poláková, hodiny, vypaľované obrazy

Vypaľovanie do dreva – Dominika Poláková

Volám sa Dominika Poláková, mám 22 rokov a žijem v dedinke Bolešov na úpätí Bielych Karpát. Detstvo a každá voľná chvíľa strávená v lesoch tohto pohoria zo mňa vytvorili človeka, ktorý má veľmi rád prírodu. Nuž a prírodný materiál, ktorým sme v lese obklopený je drevo. Drevo mi učarovalo odmalička a dá sa povedať, že práca s ním je rodinnou tradíciou. Je fascinujúca surovina s nezameniteľnou vôňou, štruktúrou a mnohotvárnosťou.

Po nesmelých pokusoch s dlátkom, prípadne s majstrovaním vtáčích kŕmidiel a búdok v detstve, sa mi dostala do rúk vypaľovačka. Bola darčekom na meniny v roku 2010 a vedela som, že sa z nás stanú kamarátky. Postupne som začala skúšať čo všetko spolu dokážeme. Sprvu to boli obrázky s rozprávkovými motívmi, nápisy, skúšanie rôznych druhov drevín a hľadanie toho najlepšieho. Neskôr som skúsila zvieratá a prírodné motívy, ktoré boli tieňované.

Vypaľovanie do dreva – Dominika Poláková, hodiny, vypaľované obrazy

Prešlo už veľa rokov a dnes tvorím výrobky podľa prianí zákazníkov. Vyrábam hlavne hodiny (vypaľované, maľované, vyrezané lupienkovou pílkou), vypaľované obrazy, svadobné doplnky, priania na jubileum, varešky, lopáriky, drevené motýliky či náušnice a nespočetné množstvo iných výrobkov o aké je záujem.

  • Hodiny robím na masívne drevo, preglejku či samorasty. Motívmi sú zvieratá, psy, citáty, vtáctvo, prípadne prírodné, ktoré majú vypálený iba ciferník a ich ozdobou je prirodzená kresba dreva.
  • Svadobné doplnky, ktoré vznikajú pod mojimi rukami sú najmä poďakovania rodičom a svadobné magnetky. Pri tejto tematike mávam však často v ruke aj dláto. Vyrábam vyrezávané podnosy pod obrúčky, ktoré sú dozdobené vypaľovaním a svadobné krížiky. Tieto majú nevestičky vo veľkej obľube.
  • Čo sa týka prianí na jubileum vypaľujem pamätné tabuľky, „zvitok papiera“, srdiečka či veľmi žiadané drevené krabičky na víno.
  • Varešky sú najžiadanejšie na sviatok svätého Mikuláša, ako darček do čižmičky. Lopáriky zasa robím napríklad pre poľovníkov, rybárov, či gazdinky – každému motív podľa želania.

Všetky výrobky robím ručne. Od brúsenia dreva, cez náčrt, až po vypálenie. Príležitostne sa zúčastňujem na remeselných podujatiach, kde robím ukážku svojej tvorby v priamom prenose. Inšpiráciu čerpám v prírode. Prírodné motívy, lesní obyvatelia a vtáctvo sú mojimi obľúbenými. Výrobky s motívom vlastného psa sú zasa veľmi obľúbené u zákazníkov.

Umeleckú školu nemám, no všetky moje výrobky sú tvorené zo srdca a z lásky k drevu.

TalkFolk - Maľovaný nábytok a interiérové doplnky, malé rodinné umelecké štúdio

TalkFolk – Maľovaný nábytok a interiérové doplnky

Štúdio TalkFolk je malé rodinné umelecké štúdio nachádzajúce sa v Senci. Láska ku kultúrnemu dedičstvu a snaha povzbudiť záujem o maľovanie ako o tradičné remeslo nás priviedla k založeniu vlastnej dielne. Venujeme sa výrobe maľovaného nábytku, interiérových doplnkov a hračiek a hľadáme aktuálne riešenia, ktoré umožnia štýlovo pokračovať starému remeslu v súčasnosti. Pri práci vychádzame nielen z etnografických zdrojov,  ale vnášame aj kus vlastnej tvorby a umelecky spracovávame pôvodné motívy a vzory.

Maľujeme na staré aj nové drevo a nábytok.

TalkFolk - Maľovaný nábytok a interiérové doplnky, malé rodinné umelecké štúdioKeď si neviete dovoliť skutočnú starožitnú vec s históriou alebo stav ci farebnosť maľovaného antikvariátu Vám nevyhovuje, navrhneme pre Vás vhodné riešenie. Pomôžeme Vám aj s výberom tradičného a zároveň originálneho darčeka, ktorý utkvie v pamäti a pretrvá dlhé roky. Prispejeme k založeniu Vašej rodinnej tradície v podobe individuálnej, pre Vás vymaľovanej truhlice či truhličky, ktorú viete použiť ako dar na svadbu alebo narodenie dieťaťa. Poradíme, ako vytvoriť útulný novodobý interiér a integrovať doňho elementy starožitných, ručne robených, malieb. Zabavíme Vás neobvyklými maľovanými hračkami či suvenírmi inšpirovanými slovenským folklórom.

Pracujeme s presvedčením, že tradičné remeslá si majú nájsť cestu aj dnes a stať sa zdrojom moderných nápadov a riešení, a taktiež niečím, čo dodá modernému životu trochu tradície a šarmu jedinečnej ručnej výroby urobenej od srdca.

Talk Folk – Ľudovo povedané, s láskou urobené!

Zdroj text a foto: TalkFolk.eufacebook.com/TalkFolkinstagram.com/talkfolk
Aktuálne maľované doplnky skladom nájdete na Sashe.sk/TalkFolk

Lally chic – to sú textilné vecičky určené najmä do kuchyne

Lally chic – textilné vecičky určené najmä do kuchyne

Lally chic –  to sú textilné vecičky určené najmä do kuchyne, v prevažnej miere zástery. Štýlové zásterky pre celú rodinu, a drobný bytový textil , ktorý nám pomáha v domácnosti, zútulňuje domov, a slovenské žienky a dievčatá robí ešte krajšími 🙂

I keď som vyštudovala ekonómiu, od malička som bola človek kreatívny a vyskúšala som snáď všetko, kde som si mohla ventilovať svoju fantáziu 🙂 Najskôr som maľovala, vyrábala si jednoduché farebné šperky.  Neskôr aj háčkovala, plietla, šila. Všetky tie veci, ktoré som už od detstva vytvorila by sa dali počítať snáď aj na stovky….

Ľudia sa ma pýtajú: „prečo zástery ?“ Úprimne povedané, nebol to plán, prišlo to nejak tak spontánne. Potrebovala som darček pre kamarátku, ktorá ma pozvala na kolaudáciu kuchyne a tak som jej chcela priniesť niečo tématické a hlavne originálne – zásteru a chňapku. Ale nie obyčajné, aké sa dali kúpiť v bežnom obchode, ale také, ktoré by jej ladili štýlovo aj farebne s jej krásnou novou kuchynkou. A tak som vymyslela moju prvú zásteru,  a mala celkom veľký úspech.  A potom prišli ďalšie zásterky – nové farby, nové vzory a ešte k tomu aj kuchynské rukavice, čelenky, objednávok bolo stále viac a viac.

Postupom času sa z koníčka stala profesia. A teraz, s odstupom času som veľmi spokojná a aj hrdá na to, že som ľuďom , hlavne ženám a dievčatám tu na Slovensku a aj  v Čechách priniesla niečo nové, niečo čo tu ešte nevideli. No a dnes majú naše zásterky svoje majiteľky takmer vo všetkých okolitých krajinách, dokonca sme posielali balíčky do Austrálie, Srbska, Slovinska, na Nový Zéland, do Holandska, Grécka, Talianska, USA.

Lally chic – to sú textilné vecičky určené najmä do kuchyne

Zástery a taktiež ostaný textil ako kuchynské chňapky a rukavice, obrusy, štóly, prestierania pod taniere, dokonca aj vankúše, čelenky vyrábame zo 100% bavlny. Samozrejme dôraz kladieme na kvalitu vypracovania a detail. Drobné doplnky a ozdôbky sú vyrábané ručne z bavlnenej látky alebo filcu, doplnené korálkami, gombíkmi a stužkami. A samozrejme šijeme na zákazku, taktiež strojovo vyšívame rôzne nápisy, mená. Zákazníkmi veľmi obľúbené sú kuchynské sety – sety rodinných záster, set zástera + rukavica + čelenka.

Lally chic – to sú zástery rôznych  štýlov – retro, vidiecke,  ale aj moderné.  Avšak tou najväčšou inšpiráciou a naozajstnou  srdcovkou je slovenský folklór.  Krásna tradičná modrotlač a jej kombinácia s krajkou paličkovanou alebo madeirovou – tie mi učarovali snáď najviac. S kolekciou modrotlačových vecičiek sme sa dokonca zúčastnili na niekoľkých výstavách v rámci Slovenska.

No a keďže aj my sa posúvame ďalej,  s veľkou radosťou a nadšením rozširujeme ponuku. Okrem už známych záster,  u nás nájdete aj sukne – spoločenské, vlastne také  „prvé lastovičky“, samozrejme  budú pribúdať nové farby vzory, strihy. O pár chvíľ uvidia svetlo sveta ďalšie sukničky a šatočky pre dievčatká a drobné doplnky k nim.

Zdroj text a foto: facebook.com/lallychic.gift

Woodbug Autorské výtvarné, úžitkové objekty a šperky zo starého dreva a nábytku.

Woodbug

Projekt Woodbug začal ako malé experimentálne laboratórium, v ktorom môžem byť sama sebou a podľa toho aj tvoriť, nechať sa viesť intuíciou a hlavne jedinečnosťou materiálu. Pred pár rokmi som vyštudovala scénografiu a kostýmovú tvorbu. Divadlo je a vždy bude súčasťou môjho života, ale vyžaduje si to veľa energie a psychickej sily. Práca v úzkom divadelnom kolektíve vie človeka veľmi vyčerpať a každý introvert ako som aj ja, potrebuje svoj únik. Našťastie som sa začala zaujímať o drevo a z úniku sa veľmi rýchlo stalo niečo čomu som chcela dať väčší zmysel. Pri práci sa tak trochu nechávam uniesť kresbou dreva a tým čo ma v danom období inšpiruje. Vždy je to tak trochu o náhode. Často vytvorím niečo čo už potom nikdy nezopakujem. Robím to zámerne, jednoducho sa nechcem pokúšať opakovať to, čo sa mi podarilo vytvoriť náhodne, už by to nemalo rovnaký šmrnc.

O svojich veciach hovorím radšej ako o objektoch či už sú výtvarné alebo úžitkové. Ide o jednoduché a praktické veci, ktoré sú využiteľné v kuchyni, dajú sa nosiť, alebo môžu len tak zdobiť interiér. Od začiatku som hľadala využitie aj pre odpad, ktorý mi pri práci vzniká. Všetky menšie odrezky som odkladala a časom ich začala brúsiť do rôznych tvarov a robiť z nich prívesky a prstene. Najradšej pracujem so starým a odpadovým drevom, alebo s nábytkom, ktorý by inak skončil na skládke. Z rámu asi 30 ročnej postele tak vznikli servírovacie dosky, z preglejky z vyradených skríň zase závesné dekorácie a podobne. Všetky objekty, ktoré sú vyrobené zo starého dreva majú už svoj príbeh, vlastnú históriu. Woodbug je teda aj o láske k upcyclingu, starým veciam a o druhej šanci pre niečo „čo už je na vyhodenie“.

Produkty značky Woodbug sú dostupné aj v predajniach Nosene , drobne store&atelier a U dobrožrúta

Ruky Túlavé výroba drevených náušníc, príveskov, potrieby do kuchyne

Ruky Túlavé

V doline srdci Gemera sa rozprestiera mestečko s názvom Revúca. Tu som sa narodil a vyrástol. Počas víkendov strávených v malebnej dedinke Muránska Zdychava odkiaľ pochádza moja rodina, som sa postupne dostal k práci s drevom.

Dopracoval som sa k výrobe drevených náušníc, príveskov, prstienkov, ozdôb do vlasov, nástrojov a potrieb do kuchyne ako sú napr. dienka, ktoré zdobím vypaľovaním – pyrografiou. Vo svojej podstate som človek s veľkou fantáziou a vytvorím aj predmety na želanie. Inšpirácií bolo mnoho.

Ďalším vďačným materiálom je koža. Išlo to pomaly, no časom som vyrobil prvú kabelku, kapsičku, listovú kabelku, pánske pastierske kapsy, opasky a iné. Momentálne sa tejto výrobe venujem najviac. Mám rád prírodu a preto používam prírodné ošetrenie dreva i kože. Všetky moje výrobky sú vyrobené s láskou a vďačnosťou za toto bohatstvo, ktoré nám príroda môže dať.

Ruky Túlavé výroba drevených náušníc, príveskov, potrieby do kuchyne
Ruky Túlavé výroba drevených náušníc, príveskov, potrieby do kuchyne

Drevo a koža sú materiály našich predkov a chcem pokračovať v ľudovo umeleckej výrobe, tradovať tieto poznatky pre naše ďalšie generácie.

Môj tovar cestuje po Slovensku i po zahraničí. Som rád, keď sa moje výrobky páčia a ľudia ich s hrdosťou nosia. Mám rád folklór a preto do svojich výrobkov často vkladám aj ľudové motívy.

A prečo Ruky Túlavé?

Pretože sa rád túlam lesom a čerpám nové nápady pre svoje výrobky.

“ Dedičstvo otcov zachovaj nám, Pane! „.

Zdroj text a foto: facebook.com/rukytulave

hrnčiarska dielňa MS Keramik, hrnčeky, misy, džbány, vázy, poháre

MS Keramik

Je to príjemný pocit držať hrudku hliny v rukách a mať možnosť vytvoriť niečo, čo chcem, aby bolo. Byť tvorcom a dať hmote tvar a vložiť do nej svoju energiu. Je to neopísateľný príliv emócií a naplnenia. Nápad pracovať s hlinou vznikol jedného dňa z miliónov každodenných myšlienok. Nevieme odkiaľ prišla. Vieme, že zrazu bola, a tá to celé začala. S hlinou sme sa prvýkrát zoznámili v zahraničí, a táto skúsenosť nás priviedla až do Ústredia ľudovej umeleckej výroby – ÚĽUV v Banskej Bystrici. A prišiel deň, kedy sme sa rozhodli, že táto práca je pre nás nielen hobby, ale aj niečo, čo nás napĺňa a dáva nám radosť z našej tvorivosti a pocitu slobody. A tak sme si zriadili hrnčiarsku dielňu a začali budovať náš sen „ms-keramik“.

Aký druh keramiky robíme si môžete pozrieť na fotkách alebo na našej webovej stránke. Je to cesta, ktorá nekončí ani za hranicami nekonečnej kreativity, sveta nekončiacej fantázie. Všetci ste pozvaní na túto cestu a každý deň nás môžete inšpirovať Vašimi nápadmi, po čom Vaša duša túži. Veríme, že sa Vaše a naše cesty stretnú v jednu, aby sme začali spoločne vytvárať Váš sen.

Zdroj text a foto: MS keramikfacebook.com/mskeramik