Keramika od Smoleňa

Keramika od Smoleňa

Volám sa Michal a bol som študentom umeleckej školy v Kremnici. Študoval som umelecké kováčstvo. Po škole som sa začal venovať naplno hline. Dá sa povedať že mi trošku učarovala. Venujem sa jej už asi 3 roky som jedným slovom samouk. Učím sa len z počutia alebo čo si naštudujem. Hlina je jedným z najlepších materiálov vôbec, ma veľa možnosti ako s ňou pracovať či odlievať, modelovať alebo točiť na kruhu. Ja vyrábam úžitkovú a aj dekoračnú keramiku prevažne točenú na hrnčiarskom kruhu z bielej hrnčiarskej hliny snažím sa inšpirovať modernou keramikou a vlastnými návrhmi. A vždy sa snažím vytvoriť niečo nove v mojej dielničke. Keramiku vypaľujem pri vysokých teplotách ktoré sa pohybujú pri hranici 1100 stupňov.

Dúfam, že sa vám moje prace zapáčia a chcete vidieť mojich prac viac tak ma môžete navštíviť na mojej stránke sashe.sk/SmolenM ; facebook.com/VyrobaKeramikySmolen

KATIKA - keramický šperk

KATIKA – keramický šperk

Ahojte,  rada by som sa vám predstavila pod značkou KATIKA – keramický šperk. Momentálne bývam v malej dedinke Medzibrod na strednom Slovensku. Bývam tu s rodinkou manželom a dcérou , taktiež tu tvorím. Doma mám ateliér kde mi asistujú pri práci aj naše tri psíky. Prvé stretnutia s hlinou boli na strednej umeleckej škole v Kremnici. Ako vznikajú moje výrobky? Je to dlhý proces. Ten kto robí s keramikou vie že sa výrobok nezrodí zo dňa na deň. Začína sa to nápadom, pokračuje návrhmi. Keď sa pustím do modelovania popri počiatočnom návrhu sa zrodia aj iné a z nich ďalšie a ďalšie . . . Keby mal deň 48 hodín tak by ich bolo aj viac. Po prvom výpale sa pustím do glazovania. Veľa farebných kombinácií vznikne počas glazovania. Sama som prekvapená pri otvorení pece čo z nej na mňa vykukne. Ale v tom je to čaro.  Keď chcem dať šperkom trošku noblesy, dekorujem ich zlatom alebo platinou. A takto po troch výpaloch doplním komponenty a šperky sú na svete.

Okrem šperkov  nájdete u mňa aj keramické zrkadlá. Rôznych veľkostí a tvarov. Ktorých základ tvorí drevený rám, ktorý si dávam na mieru robiť šikovnému stolárovi. Naň lepím hotovú vypálenú keramiku. A nakoniec to najhlavnejšie, zrkadlo .To aby ste sa mali kde pozrieť, ktorý šperk je ten pravý. Najnovšie som sa pustila do šperkovníc a rôznych svadobných dekorácií a taktiež svadobných šperkov. Na tie ma inšpirovala moja vlastná svadba na ktorú som si dekorácie a šperky sama vyrábala. Keďže som keramiku neštudovala, rada by som sa naučila viac technológií. Verím že sa mi taká príležitosť naskytne a to ma posunie viac dopredu.

Mgr. Radka Garajová – keramika Belkoker

Mgr. Radka Garajová – keramika Belkoker

Po ukončení štúdia na UK v Bratislave a skúsenosti s keramikou som sa rozhodla uberať týmto smerom. Modelovanie ma však lákalo už od útleho detstva, keď som v tých časoch modelovala z plastelíny, moduritu a napokon z hliny. Ten pocit, že si viete vyrobiť čokoľvek čo vás napadne a používať to každý deň je úžasný. Keramike sa aktívne venujem vyše dvoch rokov a postupne ma zastavujú cudzí ľudia so záujmom o moju tvorbu. Moje výrobky sú hlavne o tom, čo ma práve napadne, čo ma obklopuje. Venujem sa rastlinným motívom, výrobe domčekov, ktoré sú vhodné ako svietniky, vianočným ozdobám, výrobe kvetináčov a hlavne úžitkovej keramike. Keramiku som začala vypaľovať na vyššiu teplotu aby vznikla z hliny kamenina, ktorá je odolnejšia a trvácnejšia či už v umývačke riadu alebo celkovo. Ľudom ponúkam mnou už vyrobené veci ale vyrábam aj na zákazku. V mojom ateliéry mám okrem pece na vypaľovanie aj valcovací stôl a hrnčiarsky kruh a čoskoro plánujem vyrábať obkladačky a odlievať. Momentálne je každý jeden výrobok originál, ručne vymodelovaný. Verím, že si v mojej tvorbe príde každý na to svoje čo sa mu páči. Pre mňa keramika nie je práca ale je to radosť tvoriť niečo čo teší nielen mňa ale aj okolie.

JanaFabry - Keramika

JanaFabry – Keramika

Tvorím pod značkou JanaFabry a kto som? Stala som sa spokojnou ženou so svojím poslaním. V keramike som sa našla a dúfam,že to poznať aj na mojich dielkach. Všetko ručne modelujem, tvarujem a štetcom glazujem. Jeden nápad rodí ďalší….

Ako som sa dostala k tvorbe?

Tvorím už odmala, mám to v krvi aj po predkoch. Starý otec, ktorého som nepoznala vraj krásne maľoval obrazy a našla som aj po mame z raného obdobia jej krajinky, ktoré som obdivovala. Chodila som na výtvarné krúžky a dopracovala som sa na strednú umeleckú školu. Tam ma najviac bavilo modelovanie z hliny a to som netušila, že skončím pri keramike. Vyštudovala som dizajn.

JanaFabry - Keramika

Moje prvé zamestnania boli v propagácii, aranžovala som výklady, robila kvetinárku, manažérku….. Všetko, čo som sa v živote naučila, teraz využívam. Kým som sa stala známou ako umelecká keramikárka, prešlo veľa vody, veľa pokusov a omylov. Ale hlavne nikdy som sa nevzdávala. Technológiu a všetko okolo keramickej výroby  som si sama naštudovala. Pamätám sa na svoj prvý glazovaný výpal, ktorý nebol vôbec slávny, ale bol môj! Začínala som malými soškami a drobnosťami. Kým prišli prvé objednávky, chodila som po remeselných trhoch. Teraz ma už zákazníci oslovujú cez internet. Robím aj veci na špeciálne želanie zákazníka, podľa môjho štýlu a jeho predstáv. To ma tiež  posúva dopredu v tvorbe a kreativite. Komunikácia predajom nekončí, starám sa o jeho dielko, až kým v poriadku nepríde na adresu. Pre mňa je  dôležité, aby bol aj zákazník spokojný. To je moje hlavné poslanie, robiť druhým radosť svojím talentom. Ja si pri práci oddýchnem a nabijem sa.  V každom dielku sú moje myšlienky a príbehy… Tak vkročte do môjho sveta farieb a tvarov a nechajte sa unášať fantáziou.

Moje dielka môžete nájsť na stránkach: facebook.com/JanaFabryKeramikasashe.sk/JanaFabry

MMosaics - Ručne vyrábané keramické obklady a mozaiky

Keramické obklady MMosaics

Zakladateľom značky MMOSAICS je môj manžel, Martin Manik. Čo ho k tomu viedlo a prečo si pre realizáciu svojho podnikateľského a zároveň aj kreatívneho sna vybral práve ručnú výrobu keramických obkladov, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Martin má podnikateľského ducha s vysokou pravdepodobnosťou v génoch :), podniká jeho mama a rovnako aj obaja bratia. Po skončení Ekonomickej univerzity v Bratislave začínal svoju kariéru v event- a projektovom manažmente, čo je ale odvetvie veľmi vyčerpávajúce a stresujúce. Popri práci s „nehmotnými“ produktmi a službami, akými sú kongresy, konferencie a rôzne iné podujatia, sa snažil nájsť produkt, ktorý by spĺňal jeho predstavu „vysnívanej práce„. Hľadal produkt, ktorý by mohol vyrábať a zároveň by spĺňal požiadavky nielen na samostatné podnikanie, ale aj aby ho jeho výroba napĺňala a uspokojovala.

V keramike sa toto všetko stretlo a vznikol výnimočný a kreatívny produkt s doslova nekonečnými možnosťami. Práca s hlinou v sebe spája všetky štyri živly – zem, vodu, oheň, vzduch a tým prináša do práce remeselníka hlbší význam a uspokojenie. Silná motivácia tiež bola, že tento druh produktu na trhu chýbal. Doteraz si pamätám ten moment, keď mi raz v noci s iskrou v očiach povedal: „Viem, čo budem robiť! Budem vyrábať kachličky!“ Vtedy som si myslela, že sranduje…

Čoskoro ma ale presvedčil, že to myslí úplne vážne a doteraz mám v mysli aj moment, kedy doma v obývačke nožom z hliny vyrezal svoje prvé „kachličky“. Boli v tvare „diamantov“ a skončili ako vianočný darček pre rodinu staršieho brata, zarámované v drevenom rámčeku, s navŕtanými háčikmi ako  dekoračný držiak na kľúče.

MMosaics - Ručne vyrábané keramické obklady a mozaiky

Odvtedy už prešlo pár rokov, naše technologické postupy sa zdokonalili a naše kachličky sa môžu popýšiť kvalitou porovnateľnou s obkladmi dostupnými v bežných obchodoch. V testoch nasiakavosti, ktoré realizoval Technický a skúšobný ústav stavebný, dosiahli naše obklady hodnotu pod 0,5%, čo znamená, že sú použiteľné v interiéri ako aj v exteriéri, vo vlhkom alebo mrazivom prostredí, za akýchkoľvek poveternostných podmienok. Všetky detaily z tohto testovania sú dostupné na našej webstránke v časti Certifikáty. Čo ale porovnateľné s obkladmi z bežných obchodov nie je, je nekonečná variabilita tvarov ako i farebných možností.

Máme za sebou niekoľko úspešných spoluprác s architektmi, ktorým sa občas stáva, že popustia uzdu svojej fantázii a po precitnutí zistia, že kachličky z ich náčrtu vlastne nie je možné zohnať v bežnom obchode v požadovanom rozmere či farbe. A to je práve naša silná stránka – dokážeme vyrobiť obklady skutočne na mieru. Rovnako sa na nás obracajú aj klienti, ktorí nekladú medze svojej fantázii a neboja sa experimentov s farbami a svoje príbytky si doslova ozdobia našimi kachličkami v šesť a viac farebných kombináciách, či v umiernených tónoch kachličiek nezvyčajných tvarov, akými sú napríklad rybie šupiny či diamanty.

To, kam sme sa s našimi kachličkami posunuli, si môžete pozrieť na našej webstránke vo fotogalérii, prípadne na našich účtoch na sociálnych sieťach Facebook a Instagram.

MMosaics - Ručne vyrábané keramické obklady a mozaiky

Kachličky máme aktuálne rozdelené na dve hlavné skupiny, obklady „KLASIK“, čo sú jednofarebné obklady tradičných aj netradičných tvarov (viď priložené fotografie), a obklady „CUERDA SECA“, čo sú vzorované reliéfne obklady (o tých viac nabudúce ;)…).

Keďže každú jednu kachličku treba samostatne vyrezať z hliny, nechať voľne vysušiť na vzduchu, dať prvýkrát vypáliť, následne naglazúrovať a dať do pece na druhý výpal, dodacia lehota pre bežný projekt (napríklad kuchynská zástena či sprchový kút) sa pohybuje v rozpätí troch až štyroch týždňov.

Zdroj text: Lenka Maniková, zdroj fotiek: MMOSAICS a TV JOJ, instagram.com/mmosaicsfacebook.com/MMosaics

Tileme - originálne obkladačky, Výroba obkladačiek, ručná výroba

Tileme – originálne obkladačky

Ahojte, volám sa Lucia Slížiková a stojím za značkou Tileme. Navrhujem a vyrábam originálne obkladačky.

Prečo práve obkladačky?

Keramike sa venujem už niekoľko rokov. Začínala som výrobou jednoduchých šperkov, misiek, no nakoniec som skončila pri obkladačkách. Výroba obkladačiek je vlastne spojením mojej túžby robiť interiérový dizajn a mojej záľuby v keramike. Spočiatku som si výrobou obkladačiek privyrábala popri škole, ale postupne som tomu podľahla natoľko, že som sa rozhodla vytvoriť si vlastnú značku pod ktorou tvorím a vyrábam.

Tileme - originálne obkladačky, Výroba obkladačiek, ručná výrobaPonuka v obchodoch je limitujúca a práve na mieru vyrábané obkladačky umožňujú popustiť uzdu fantázii a skrášliť si domov niečím originálnym a nadčasovým. Vyhrať sa dá napríklad s farbami obkladačiek. Či už použiť konkrétnu vysnívanú farbu, doladiť farebný odtieň tak, aby pekne ladil s interiérom, alebo vytvoriť zaujímavú farebnú kombináciu. Veľkosti obkladačiek tiež prispôsobujem podľa požiadaviek a tak sa obkladačky dajú jednoducho skombinovať napríklad aj s bežným obkladom.  Veľkej obľube sa momentálne tešia obkladačky v tvare rybích šupín, diamantov a šesťuholníkov, z ktorých sa dajú vyskladať rôzne zaujímavé obrazce a vzory. V ponuke mám aj overenú klasiku ako obdĺžniky a štvorce. Z maľovaných motívov sú to najmä obkladačky inšpirované modrotlačou a čičmanskými vzormi.

Tileme - originálne obkladačky, Výroba obkladačiek, ručná výroba

Rada sa inšpirujem aj prírodou a prírodnými motívmi. Do obkladačiek odtláčam napríklad rôzne bylinky, kvetinky a listy. Tým, že sa jedná o ručnú výrobu každá obkladačka je originálna. Nenájdete dve úplne rovnaké a práve toto zvýrazňuje ich jedinečnosť.

Zatiaľ som len na začiatku cesty, výrobu a technologické procesy chcem stále zlepšovať a zdokonalovať. V blízkej dobe chcem rozšíriť ponuku o ďalšie zaujímavé tvary a mozaiky. Rada by som svoje portfólio taktiež obohatila aj o rôzne interiérové doplnky, ktoré budú ladiť s ručne robenými obkladačkami a dotvoria celkovú atmosféru domova.

Zdroj text a foto: tileme.sksashe.sk/tileme

hrnčiarska dielňa MS Keramik, hrnčeky, misy, džbány, vázy, poháre

MS Keramik

Je to príjemný pocit držať hrudku hliny v rukách a mať možnosť vytvoriť niečo, čo chcem, aby bolo. Byť tvorcom a dať hmote tvar a vložiť do nej svoju energiu. Je to neopísateľný príliv emócií a naplnenia. Nápad pracovať s hlinou vznikol jedného dňa z miliónov každodenných myšlienok. Nevieme odkiaľ prišla. Vieme, že zrazu bola, a tá to celé začala. S hlinou sme sa prvýkrát zoznámili v zahraničí, a táto skúsenosť nás priviedla až do Ústredia ľudovej umeleckej výroby – ÚĽUV v Banskej Bystrici. A prišiel deň, kedy sme sa rozhodli, že táto práca je pre nás nielen hobby, ale aj niečo, čo nás napĺňa a dáva nám radosť z našej tvorivosti a pocitu slobody. A tak sme si zriadili hrnčiarsku dielňu a začali budovať náš sen „ms-keramik“.

Aký druh keramiky robíme si môžete pozrieť na fotkách alebo na našej webovej stránke. Je to cesta, ktorá nekončí ani za hranicami nekonečnej kreativity, sveta nekončiacej fantázie. Všetci ste pozvaní na túto cestu a každý deň nás môžete inšpirovať Vašimi nápadmi, po čom Vaša duša túži. Veríme, že sa Vaše a naše cesty stretnú v jednu, aby sme začali spoločne vytvárať Váš sen.

Zdroj text a foto: MS keramikfacebook.com/mskeramik

Keramická dielňa Hemka, Vyrábame ručne točenú úžitkovú keramiku

Keramická dielňa Hemka

Vyrábame ručne točenú úžitkovú keramiku z kameniny, ktorú vypaľujeme v peci na drevo vlastnej výroby.

Výpalom v peci na drevo nepokračujeme iba v tradícií našich predkov , ale tiež sa pokúšame o vytvorenie prác ktoré nesú niečo viac ako len technologickú výnimočnosť prácu ktorá hovorí jazykom našich duší, keramiku ktorá reflektuje náš prístup k životu. Každý kus začína na hrnčiarskom kruhu, potom sa upravuje a domodeluje. Glazúry, ktoré používame sú vyberané a testované s ohľadom na tento druh výpalu.Výsledkom alchýmie glazúr, ohňa a hliny sú jedinečné kusy. Je to cesta hľadania a objavovania, cesta súžitia s prírodou, je to výzva symetrickosti a kusovej produkcie.

Výpal drevom je zavŕšením jednej životnej etapy keramického výrobku a súčasne tiež oslavou k jeho ďalšej ceste.