Drevonel - Remeselná drevovýroba

Drevonel – Remeselná drevovýroba

Pod značkou DREVONEL nájdete chalana, ktorý sa venuje remeslu s drevom. Všetko sa to začalo v novembri 2013, mal som 12 rokov a rozmýšľal som čo vyrobím rodičom pod Vianočný stromček. Spomenul som si, že dedo mi kedysi dal starú vypaľovačku, ktorú môžem využiť a vyrobím rodičom vianočný darček – obraz. Boli veľmi dojatí z darčeka a mňa to veľmi povzbudilo 🙂  Začal som vypaľovať menšie obrázky pre rodinu, neskôr aj pre známych a tak ďalej, …  Ľuďom sa moja práca páčila, povzbudzovali ma v tom a ja som sa nenudil. Začalo ma to baviť ešte viac a rozhodol som sa študovať drevársku priemyslovku. Som štvrták, maturujem tento školský rok.

Drevonel - Remeselná drevovýroba

Rok čo rok som vyrábal čoraz viac veci, neboli to už len obrazy ale rôzne drobnosti, maličkosti, darčeky, motýliky, kravaty, krížiky, oznámenia, misky a podobne. Chcem sa začať venovať aj remeslu ako je vybíjanie kovu do dreva či vylievanie cínom. Prezentujem sa pod menom Lukáš Nemec alebo značkou DREVONEL. Všetko vyrábam ručne, poctivo, trpezlivo a s láskou. Každý môj výrobok je jedinečný. Veľmi ma teší, že ľudia o moje výrobky majú záujem, že sa im to páči a mňa to napĺňa.

Našu tvorbu môžete nájsť na: facebook.com/Drevonel  alebo  instagram.com/drevonel

VELES WOOD výrobky dennej potreby ako misky a dienka

VELES WOOD

Dobrý deň, volám sa Juraj a som zo Žiliny. Práci s drevom sa venujem od svojej mladosti. Na dreve ma fascinuje jeho rôznorodosť a farebnosť. Praktická využiteľnosť ako aj dekoračná tak aj praktická či už v dome alebo v záhrade. V mojej tvorbe je pre mňa inšpirácia príroda, Slovenská ako aj Slovanská história. Vo svojej tvorbe sa snažím spájať funkčnosť s krásou, ktorá je v dreve ukrytá. Zhruba 4 roky späť som sa rozhodol tomu venovať naplno pod svojou značkou VELES WOOD. Vyrábam výrobky dennej potreby ako misky a dienka, ale aj dizajn nábytky, či už vlastnej tvorby alebo podľa želania zákazníka. Pri výrobe kladiem dôraz na kvalitu, jedinečnosť a funkčnosť mojich výrobkov. Rôznorodosť mojich výrobkov je veľká, je z čoho vyberať.

Moju tvorbu môžete nájsť na: facebook.com/jurajministr.veleswood

Keramika od Smoleňa

Keramika od Smoleňa

Volám sa Michal a bol som študentom umeleckej školy v Kremnici. Študoval som umelecké kováčstvo. Po škole som sa začal venovať naplno hline. Dá sa povedať že mi trošku učarovala. Venujem sa jej už asi 3 roky som jedným slovom samouk. Učím sa len z počutia alebo čo si naštudujem. Hlina je jedným z najlepších materiálov vôbec, ma veľa možnosti ako s ňou pracovať či odlievať, modelovať alebo točiť na kruhu. Ja vyrábam úžitkovú a aj dekoračnú keramiku prevažne točenú na hrnčiarskom kruhu z bielej hrnčiarskej hliny snažím sa inšpirovať modernou keramikou a vlastnými návrhmi. A vždy sa snažím vytvoriť niečo nove v mojej dielničke. Keramiku vypaľujem pri vysokých teplotách ktoré sa pohybujú pri hranici 1100 stupňov.

Dúfam, že sa vám moje prace zapáčia a chcete vidieť mojich prac viac tak ma môžete navštíviť na mojej stránke sashe.sk/SmolenM ; facebook.com/VyrobaKeramikySmolen

Hoblinka, dizajn - ornamentálna výzdoba do dreva ®

Hoblinka, dizajn – ornamentálna výzdoba do dreva ®

Rada pracujem s drevom, vyšívam a maľujem. Väčšinou čerpám z našich ľudových tradícií. Folklór so všetkými svojimi variáciami mi dodáva silu, radosť, sny…. Vždy som chcela vytvoriť niečo nové krásne, spojené s drevom a čerpané z našej umelecko-remeselnej činnosti. Tvorím pod menom Hoblinka.

Vytvorila som slovenský dizajn – ornamentálnu výzdobu ® registrácia EUROPEAN UNION INTELLECTUAL PROPERTY OFFICE. Je to presná technológia ručne vyšívaných ornamentov do dreva. Čo nedokáže laser, dokáže poctivá ručná výroba. Preto najradšej vyšívam do drevených úžitkových predmetov, ako sú misky, stojany na sviečky, prestierania na stôl, ale aj šperky a to hlavne náramky brošne.

Mgr. Radka Garajová – keramika Belkoker

Mgr. Radka Garajová – keramika Belkoker

Po ukončení štúdia na UK v Bratislave a skúsenosti s keramikou som sa rozhodla uberať týmto smerom. Modelovanie ma však lákalo už od útleho detstva, keď som v tých časoch modelovala z plastelíny, moduritu a napokon z hliny. Ten pocit, že si viete vyrobiť čokoľvek čo vás napadne a používať to každý deň je úžasný. Keramike sa aktívne venujem vyše dvoch rokov a postupne ma zastavujú cudzí ľudia so záujmom o moju tvorbu. Moje výrobky sú hlavne o tom, čo ma práve napadne, čo ma obklopuje. Venujem sa rastlinným motívom, výrobe domčekov, ktoré sú vhodné ako svietniky, vianočným ozdobám, výrobe kvetináčov a hlavne úžitkovej keramike. Keramiku som začala vypaľovať na vyššiu teplotu aby vznikla z hliny kamenina, ktorá je odolnejšia a trvácnejšia či už v umývačke riadu alebo celkovo. Ľudom ponúkam mnou už vyrobené veci ale vyrábam aj na zákazku. V mojom ateliéry mám okrem pece na vypaľovanie aj valcovací stôl a hrnčiarsky kruh a čoskoro plánujem vyrábať obkladačky a odlievať. Momentálne je každý jeden výrobok originál, ručne vymodelovaný. Verím, že si v mojej tvorbe príde každý na to svoje čo sa mu páči. Pre mňa keramika nie je práca ale je to radosť tvoriť niečo čo teší nielen mňa ale aj okolie.

Woodbug Autorské výtvarné, úžitkové objekty a šperky zo starého dreva a nábytku.

Woodbug

Projekt Woodbug začal ako malé experimentálne laboratórium, v ktorom môžem byť sama sebou a podľa toho aj tvoriť, nechať sa viesť intuíciou a hlavne jedinečnosťou materiálu. Pred pár rokmi som vyštudovala scénografiu a kostýmovú tvorbu. Divadlo je a vždy bude súčasťou môjho života, ale vyžaduje si to veľa energie a psychickej sily. Práca v úzkom divadelnom kolektíve vie človeka veľmi vyčerpať a každý introvert ako som aj ja, potrebuje svoj únik. Našťastie som sa začala zaujímať o drevo a z úniku sa veľmi rýchlo stalo niečo čomu som chcela dať väčší zmysel. Pri práci sa tak trochu nechávam uniesť kresbou dreva a tým čo ma v danom období inšpiruje. Vždy je to tak trochu o náhode. Často vytvorím niečo čo už potom nikdy nezopakujem. Robím to zámerne, jednoducho sa nechcem pokúšať opakovať to, čo sa mi podarilo vytvoriť náhodne, už by to nemalo rovnaký šmrnc.

O svojich veciach hovorím radšej ako o objektoch či už sú výtvarné alebo úžitkové. Ide o jednoduché a praktické veci, ktoré sú využiteľné v kuchyni, dajú sa nosiť, alebo môžu len tak zdobiť interiér. Od začiatku som hľadala využitie aj pre odpad, ktorý mi pri práci vzniká. Všetky menšie odrezky som odkladala a časom ich začala brúsiť do rôznych tvarov a robiť z nich prívesky a prstene. Najradšej pracujem so starým a odpadovým drevom, alebo s nábytkom, ktorý by inak skončil na skládke. Z rámu asi 30 ročnej postele tak vznikli servírovacie dosky, z preglejky z vyradených skríň zase závesné dekorácie a podobne. Všetky objekty, ktoré sú vyrobené zo starého dreva majú už svoj príbeh, vlastnú históriu. Woodbug je teda aj o láske k upcyclingu, starým veciam a o druhej šanci pre niečo „čo už je na vyhodenie“.

Produkty značky Woodbug sú dostupné aj v predajniach Nosene , drobne store&atelier a U dobrožrúta

hrnčiarska dielňa MS Keramik, hrnčeky, misy, džbány, vázy, poháre

MS Keramik

Je to príjemný pocit držať hrudku hliny v rukách a mať možnosť vytvoriť niečo, čo chcem, aby bolo. Byť tvorcom a dať hmote tvar a vložiť do nej svoju energiu. Je to neopísateľný príliv emócií a naplnenia. Nápad pracovať s hlinou vznikol jedného dňa z miliónov každodenných myšlienok. Nevieme odkiaľ prišla. Vieme, že zrazu bola, a tá to celé začala. S hlinou sme sa prvýkrát zoznámili v zahraničí, a táto skúsenosť nás priviedla až do Ústredia ľudovej umeleckej výroby – ÚĽUV v Banskej Bystrici. A prišiel deň, kedy sme sa rozhodli, že táto práca je pre nás nielen hobby, ale aj niečo, čo nás napĺňa a dáva nám radosť z našej tvorivosti a pocitu slobody. A tak sme si zriadili hrnčiarsku dielňu a začali budovať náš sen „ms-keramik“.

Aký druh keramiky robíme si môžete pozrieť na fotkách alebo na našej webovej stránke. Je to cesta, ktorá nekončí ani za hranicami nekonečnej kreativity, sveta nekončiacej fantázie. Všetci ste pozvaní na túto cestu a každý deň nás môžete inšpirovať Vašimi nápadmi, po čom Vaša duša túži. Veríme, že sa Vaše a naše cesty stretnú v jednu, aby sme začali spoločne vytvárať Váš sen.

Zdroj text a foto: MS keramikfacebook.com/mskeramik

Marian Detko Rezbár, drevené pánske, dámske a detské motýliky náušnice

Marian Detko Rezbár

Volám sa Marián Detko, narodil som sa v malebnej dedinke Krakovany vzdialenej 9 km od kúpeľného mesta Piešťany, mám 35 rokov a mojej vášni sa venujem od mojich 25 rokov …. čiže je to už cca 10 rokov, slobodný bez detí samozrejme mám priateľku, ktorej venujem všetok voľný čas, je to moja veľká Láska, je mojou múzou, inšpiráciu nie len ako žena ale aj ako duša. Všetky nápady vznikajú na základe našej lásky za poslednú dobu. Čo sa týka mojej práce je to moja práca aj hobby v jednom, tvorím s láskou a pre ľudí … nie je to pre peniaze, mám potrebu ľuďom odovzdávať kúsok seba samého, vkladám do dreva dušu, dávam mu šancu na život v druhotnej podobe nielen v surovine sebe samej. Ako som už spomínal môj voľný čas je moja priateľka a naše spoločné chvíle, rodina, rodičia.

Ako slobodný umelec pracujem už asi 5 rokov práca má napĺňa a baví, pracujem sám lebo nápady sa rodia v mojej hlave. Čo sa týka materiálu moja tvorba vzniká z rôznych druhov drevín najčastejšie používam kôru z topoľa kanadského, ako jediný rezbár na Slovensku sa venujem tomu materiálu, naplno odovzdal a vložil do neho dušu, druhú tvár …. A ďalšie materiály sú lipa, orech, jaseň a čerešňa. Som vyštudovaný stolár stavebný nábytkársky, chodil som v Piešťanoch na SOU Vodohospodárske. Táto škola už dávno zanikla, som jeden z mála spolužiakov z triedy, ktorí ostali pri dreve, mnohí sa venujú iným profesiám. Zo začiatku štúdia ma nebavilo toto povolanie – Stolár, až som dovŕšil vek 25 rokov a videl som jedného umelca na Karlovom moste, ktorý vyrezával do kôry stromov postavičky, tváre, starcov, šašov …. a zapáčilo sa mi to … Vravím si ak to dokáže on, tak aj ja 🙂 a týmto spôsobom som začal …nevedel som do čoho budem rezať a čím. Začal som so 6ks dlát od spoločnosti Mameli a teraz moja zbierka dlát presiahla cca 130ks a rôzne iné pomôcky na vyrezávanie.

Čo vyrábam …..moja posledná tvorba sú drevené pánske, dámske a detské motýliky ,drevené náušnice pre dámy a slečny, brošne do kabáta unisex, spony do vlasov, manžetové gombíky ……. Ďalej sa venujem výrobe plastík a reliéfov, sakrálna a zvieracia tematika, nádoby, anjeliky a rôzne ďaľšie podľa požiadaviek zákazníka ….netradičná tvorba bola asi busta Golema …. ako ťažítko pred 2 rokmi …čo sa týka umelca, ktorý má inšpiroval volá sa Marek Bielohlavek a je členom umelcov na Karlovom moste.

Proces výroby je zdĺhavý, najprv treba mať surovinu, ktorá musí pár rokov schnúť, taktiež treba mať nápad, inšpiráciu a potom to ide aj samé. Samotné dielo môže trvať pár hodín a niektoré sa šplhajú až do týždňa záleží od náročnosti … Najčastejšie suroviny je kôra a lipa, čerešňa, orech …. mojou novinkou sú ovocné misy.

Príroda je veľký čarodej …. príroda dava ale aj berie ………..

Spolupracujem z rôznymi organizáciami, napríklad dakujeme.sk Už spomenutou materskou školou v Zavada okres Topoľčany ….kde podporil som 2x túto škôlku finančným darom .

Kde má môžu ľudia nájsť ? Pracujem prevažne v prírode, moju tvorbu môžete nájsť aj na rôznych výstavách a jarmokoch, Dní originality.

Najčastejšie má môžu ľudia nájsť online na mojom facebook profile: Marián Detko Rezbár
A moju tvorbu dokážu sledovať na funpage:
Rezba do kôry stromov ,
Detko Marián Drevené motýliky
hríb na každú riť

Čo sa týka ďalšej mojej tvorby venujem sa v teplejšom období rezbe motorovou pílou t.j.sochy zvierat, abstraktné umenie, hríbiky z dreva – či ako dekorácia alebo na sedenie, preto hríb na každú riť …

Zdroj text a foto:  facebook.com/marian.detko

PerunShop Tradícia žije. . .oblečenie, tovar z rohoviny, dreva, či kože

PerunShop

PerunShop
Podstata a myšlienka zrodu PerunShop-u pozostáva z lásky k histórii. Vyjadrujeme ním, hrdosť na našich predkov, ktorých odkaz a dedičstvo prenášame do dnešných dní. Venujeme sa hlavne folklórnej, slovanskej, alebo aj vikingskej, či keltskej tématike. Zastrešujeme široké portfólio tovaru, ktorý sa navzájom dopĺňa a dokáže osloviť mnohých. Nájdete tu oblečenie, tovar zo striebra, bronzu, cínu, ale aj rohoviny, dreva, či kože. Väčšina tovaru pochádza z našej produkcie, kde ponúkame zákazníkom tovar v čo najvyššej kvalite za primeranú cenu. Snažíme sa, aby zákazník dostal čo chce a teda sa pokúšame zhmotniť aj špeciálne požiadavky na mieru, podľa jeho predstavy.

Náš tovar si nachádza domov okrem Slovenska aj v rôznych kútoch sveta. Aj keď ľudí ich cesty osudu zaviedli kamkoľvek, mnohí z nich stále cítia spojenie z rodnou zemou. Sme veľmi radi a poctení, ak na nás narazia a kontaktujú. Mnohí vyrozprávajú svoj príbeh a sú nesmierne vďační, že môžu mať kus tradície, či slovanskej histórie pri sebe.

PerunShop Tradícia žije. . .oblečenie, tovar z rohoviny, dreva, či kože

Pyrografia
Veľká časť našej tvorby pozostáva z pyrografie /vypaľovanie do dreva/. Vznikajú ňou výrobky ako šperkovnice, obrazy, hodín, ale aj zdobené drevené stolovanie, ktoré ošetrujeme ľanovým olejom.

Venujeme sa karetkovaniu
Tkanie na karetkách predstavuje starú techniku tkania ozdobných pásov za pomoci doštičiek tzv. karetiek. Tkané karetky sa využívali hlavne na ozdobu šiat, či už ako lem našitý na ľanových, alebo bavlnených tunikách, ale aj ako opasok previazaný na páse. V dnešnej dobe zažívajú tkané karetky akúsi osvetu a stále viac ľudí sa ne zaujíma.

Výrobky z kože
Medzi našu najmladšiu produkciu patrí kožená výroba. Koža je úžasný materiál, z ktorého možnú tvorbu limituje iba predstavivosť človeka. Vyrábame opasky, náramky, nátepníky, prívesky, spony do vlasov, kapsy . . .

… „Tradícia Žije“…

Zdroj text a foto:  PerunShopfacebook.com/perunshop

50 arches obchod s bytovými doplnkami z ľanu a dreva, drevené a ľanové dekorácie

50 arches

Adriana je zakladateľkou čarovného projektu 50 ARCHES. Drevené lopáre, misky, stolčeky, rebríky a mnohé iné drevené a ľanové dekorácie, to všetko v jej obchodíku nájdete.

Jej výrobky na vás dýchajú atmosférou domova a poctivou prácou.

Nápad s doskami na krájanie prišiel v roku 2012, počas rekonštrukcie nášho domu. Pri hľadaní inšpirácií na zariadenie som si uvedomila, že takmer na každej kuchynskej linke, ktorá ma na zahraničných weboch zaujala, sú okrem ľanových utierok aj drevené lopáre. Rozhodla som sa, že si ich zaobstarám aj ja. Ľanové utierky som ušila a lopáre som chcela kúpiť. Na moje prekvapenie to ale nebolo v tej dobe možné. Tie, ktoré som na nete našla, boli z USA alebo Škandinávie a stránky, ktoré ich ponúkali, nevyvážali na Slovensko. Keď som ani po dlhšom čase na žiaden lopár v zahraničnom e-shope nenatrafila, rozhodla som sa, že chcem také vyrábať ja a poskytnúť všetkým možnosť tešiť sa z nich.

Dlhé roky som žila v Bratislave a pracovala v marketingu a obchode, v telekomunikačnom a bankovom sektore. Pamätám si, ako som vo svojom prvom zamestnaní sedela v „open space“, vo svojom „kastlíku„ o rozmere možno 2×2 m a cez presne odstopovanú prestávku listovala v časopise, kde som našla článok s fotografiami pani Emmy Tekelyovej. Sedela s notebookom na lavičke vo svojej záhrade. Je to 18 rokov dozadu. Tam niekde som začala snívať svoj sen o dome na dedine, o práci z domu a o kontakte s prírodou. Vtedy sa to naštartovalo.

Zdroj text a foto: 50 archesfacebook.com/50arches