Marian Detko Rezbár

Volám sa Marián Detko, narodil som sa v malebnej dedinke Krakovany vzdialenej 9 km od kúpeľného mesta Piešťany, mám 35 rokov a mojej vášni sa venujem od mojich 25 rokov …. čiže je to už cca 10 rokov, slobodný bez detí samozrejme mám priateľku, ktorej venujem všetok voľný čas, je to moja veľká Láska, je mojou múzou, inšpiráciu nie len ako žena ale aj ako duša. Všetky nápady vznikajú na základe našej lásky za poslednú dobu. Čo sa týka mojej práce je to moja práca aj hobby v jednom, tvorím s láskou a pre ľudí … nie je to pre peniaze, mám potrebu ľuďom odovzdávať kúsok seba samého, vkladám do dreva dušu, dávam mu šancu na život v druhotnej podobe nielen v surovine sebe samej. Ako som už spomínal môj voľný čas je moja priateľka a naše spoločné chvíle, rodina, rodičia.

Ako slobodný umelec pracujem už asi 5 rokov práca má napĺňa a baví, pracujem sám lebo nápady sa rodia v mojej hlave. Čo sa týka materiálu moja tvorba vzniká z rôznych druhov drevín najčastejšie používam kôru z topoľa kanadského, ako jediný rezbár na Slovensku sa venujem tomu materiálu, naplno odovzdal a vložil do neho dušu, druhú tvár …. A ďalšie materiály sú lipa, orech, jaseň a čerešňa. Som vyštudovaný stolár stavebný nábytkársky, chodil som v Piešťanoch na SOU Vodohospodárske. Táto škola už dávno zanikla, som jeden z mála spolužiakov z triedy, ktorí ostali pri dreve, mnohí sa venujú iným profesiám. Zo začiatku štúdia ma nebavilo toto povolanie – Stolár, až som dovŕšil vek 25 rokov a videl som jedného umelca na Karlovom moste, ktorý vyrezával do kôry stromov postavičky, tváre, starcov, šašov …. a zapáčilo sa mi to … Vravím si ak to dokáže on, tak aj ja 🙂 a týmto spôsobom som začal …nevedel som do čoho budem rezať a čím. Začal som so 6ks dlát od spoločnosti Mameli a teraz moja zbierka dlát presiahla cca 130ks a rôzne iné pomôcky na vyrezávanie.

Čo vyrábam …..moja posledná tvorba sú drevené pánske, dámske a detské motýliky ,drevené náušnice pre dámy a slečny, brošne do kabáta unisex, spony do vlasov, manžetové gombíky ……. Ďalej sa venujem výrobe plastík a reliéfov, sakrálna a zvieracia tematika, nádoby, anjeliky a rôzne ďaľšie podľa požiadaviek zákazníka ….netradičná tvorba bola asi busta Golema …. ako ťažítko pred 2 rokmi …čo sa týka umelca, ktorý má inšpiroval volá sa Marek Bielohlavek a je členom umelcov na Karlovom moste.

Proces výroby je zdĺhavý, najprv treba mať surovinu, ktorá musí pár rokov schnúť, taktiež treba mať nápad, inšpiráciu a potom to ide aj samé. Samotné dielo môže trvať pár hodín a niektoré sa šplhajú až do týždňa záleží od náročnosti … Najčastejšie suroviny je kôra a lipa, čerešňa, orech …. mojou novinkou sú ovocné misy.

Príroda je veľký čarodej …. príroda dava ale aj berie ………..

Spolupracujem z rôznymi organizáciami, napríklad dakujeme.sk Už spomenutou materskou školou v Zavada okres Topoľčany ….kde podporil som 2x túto škôlku finančným darom .

Kde má môžu ľudia nájsť ? Pracujem prevažne v prírode, moju tvorbu môžete nájsť aj na rôznych výstavách a jarmokoch, Dní originality.

Najčastejšie má môžu ľudia nájsť online na mojom facebook profile: Marián Detko Rezbár
A moju tvorbu dokážu sledovať na funpage:
Rezba do kôry stromov ,
Detko Marián Drevené motýliky
hríb na každú riť

Čo sa týka ďalšej mojej tvorby venujem sa v teplejšom období rezbe motorovou pílou t.j.sochy zvierat, abstraktné umenie, hríbiky z dreva – či ako dekorácia alebo na sedenie, preto hríb na každú riť …

Zdroj text a foto:  facebook.com/marian.detko