Marian Detko Rezbár

Volám sa Marián Detko, narodil som sa v malebnej dedinke Krakovany vzdialenej 9 km od kúpeľného mesta Piešťany, mám 35 rokov a mojej vášni sa venujem od mojich 25 rokov …. čiže je to už cca 10 rokov, slobodný bez detí samozrejme mám priateľku, ktorej venujem všetok voľný čas, je to moja veľká Láska, je mojou múzou, inšpiráciu nie len ako žena ale aj ako duša. Všetky nápady vznikajú na základe našej lásky za poslednú dobu. Čo sa týka mojej práce je to moja práca aj hobby v jednom, tvorím s láskou a pre ľudí … nie je to pre peniaze, mám potrebu ľuďom odovzdávať kúsok seba samého, vkladám do dreva dušu, dávam mu šancu na život v druhotnej podobe nielen v surovine sebe samej. Ako som už spomínal môj voľný čas je moja priateľka a naše spoločné chvíle, rodina, rodičia.

Ako slobodný umelec pracujem už asi 5 rokov práca má napĺňa a baví, pracujem sám lebo nápady sa rodia v mojej hlave. Čo sa týka materiálu moja tvorba vzniká z rôznych druhov drevín najčastejšie používam kôru z topoľa kanadského, ako jediný rezbár na Slovensku sa venujem tomu materiálu, naplno odovzdal a vložil do neho dušu, druhú tvár …. A ďalšie materiály sú lipa, orech, jaseň a čerešňa. Som vyštudovaný stolár stavebný nábytkársky, chodil som v Piešťanoch na SOU Vodohospodárske. Táto škola už dávno zanikla, som jeden z mála spolužiakov z triedy, ktorí ostali pri dreve, mnohí sa venujú iným profesiám. Zo začiatku štúdia ma nebavilo toto povolanie – Stolár, až som dovŕšil vek 25 rokov a videl som jedného umelca na Karlovom moste, ktorý vyrezával do kôry stromov postavičky, tváre, starcov, šašov …. a zapáčilo sa mi to … Vravím si ak to dokáže on, tak aj ja 🙂 a týmto spôsobom som začal …nevedel som do čoho budem rezať a čím. Začal som so 6ks dlát od spoločnosti Mameli a teraz moja zbierka dlát presiahla cca 130ks a rôzne iné pomôcky na vyrezávanie.

Čo vyrábam …..moja posledná tvorba sú drevené pánske, dámske a detské motýliky ,drevené náušnice pre dámy a slečny, brošne do kabáta unisex, spony do vlasov, manžetové gombíky ……. Ďalej sa venujem výrobe plastík a reliéfov, sakrálna a zvieracia tematika, nádoby, anjeliky a rôzne ďaľšie podľa požiadaviek zákazníka ….netradičná tvorba bola asi busta Golema …. ako ťažítko pred 2 rokmi …čo sa týka umelca, ktorý má inšpiroval volá sa Marek Bielohlavek a je členom umelcov na Karlovom moste.

Proces výroby je zdĺhavý, najprv treba mať surovinu, ktorá musí pár rokov schnúť, taktiež treba mať nápad, inšpiráciu a potom to ide aj samé. Samotné dielo môže trvať pár hodín a niektoré sa šplhajú až do týždňa záleží od náročnosti … Najčastejšie suroviny je kôra a lipa, čerešňa, orech …. mojou novinkou sú ovocné misy.

Príroda je veľký čarodej …. príroda dava ale aj berie ………..

Spolupracujem z rôznymi organizáciami, napríklad dakujeme.sk Už spomenutou materskou školou v Zavada okres Topoľčany ….kde podporil som 2x túto škôlku finančným darom .

Kde má môžu ľudia nájsť ? Pracujem prevažne v prírode, moju tvorbu môžete nájsť aj na rôznych výstavách a jarmokoch, Dní originality.

Najčastejšie má môžu ľudia nájsť online na mojom facebook profile: Marián Detko Rezbár
A moju tvorbu dokážu sledovať na funpage:
Rezba do kôry stromov ,
Detko Marián Drevené motýliky
hríb na každú riť

Čo sa týka ďalšej mojej tvorby venujem sa v teplejšom období rezbe motorovou pílou t.j.sochy zvierat, abstraktné umenie, hríbiky z dreva – či ako dekorácia alebo na sedenie, preto hríb na každú riť …

Zdroj text a foto:  facebook.com/marian.detko

Please enter an Access Token on the Instagram Feed plugin Settings page.

Ďalšie projekty #praveslovenske

logo1

Projekt #praveslovenske vďaka online nástrojom prezentuje "Hrdo a Srdcom" všetko krásne, čo doma máme. Milujme a vážme si naše kultúrne bohatstvo. Spoznávajme spolu slovenských umelcov a výrobcov, pravé slovenské výrobky, slovenské tradície, folklór, históriu a krásy Slovenska.

ig fb tw pin

.Ochutnaj

logo2

Ochutnaj pravé slovenské výrobky od slovenských výrobcov! Zámerom projektu je propagovať kvalitné slovenské potraviny a ich výrobcov. Tipy na reštaurácie a nákupy "s rozumom".

.Spoznaj

logo3

Spoznaj s nami tie pravé slovenské krásy a dominanty! Naše rozšírené foto príbehy z lokalít a regiónov, ktoré sme navštívili alebo vaše príbehy z regiónov, ktoré sú vašim domovom.

.Tradície

logo4

Spoznaj s nami slovenské ľudové tradície a zvyky, tradičné remeslá, folklórne súbory a kroje! Na Slovensku máme desiatky folklórnych súborov, vďaka ktorým sa uchovávajú naše zvyky a tradície.

.UžívamSi

Naše foto príbehy o tom, ako si môžeš užiť život na Slovensku. Aj u nás máme skvelé miesta na oddych, kde si môžeme dať skvelú večeru či oddýchnuť vo wellnesse... užívajme si oddych doma.

Ďakujeme partnerom:

iprofil        kolibamilk        prelika        grandcastle        sorea        hotelsolisko        komjathi        podtatrami