Bea a jej Krížiková výšivka

Volám sa Bea, Beba ako chcete. Som zamestnaná žienka, ktorej jediné vtáča už vyletelo z hniezda. A to znamená, že mám čas venovať sa ľudovej kráse a teda umeniu zvanému krížiková výšivka. Od svojich 9 rokov krížikujem a viedli ma k tomu obidve staré mamy, moja mama, jej sestra, ďalšie tetušky a atď. Väčšina žien v našej rodine krížikovala a niektoré ešte krížikujeme :-). Naučiť sa krížikovať nie je jednoduché, musíš mať materiál, čas a to najdôležitejšie CHUŤ 🙂 Boli roky kedy sa táto technika využívala vo veľkom a môžem povedať, že výrobky z nej vyzerajú veľmi efektne. No boli aj roky, kedy to upadalo do zabudnutia a dnes sa to opäť vynára na povrch.

Som tomu nesmierne rada, pretože nie len krížiková výšivka, ale aj výšivka v globále patrí do ľudového dedičstva po našich predkoch. Kľudne by sa mohla propagovať aj na školách formou nejakých krúžkov a nie len výšivku, aj pletenie a háčkovanie. Mňa osobne vždy potešilo, keď som si mohla niečo sama vyrobiť a vedela som, že vždy bude len jeden originál a navyše môj :-). Zo všetkých mojich záľub mám najradšej krížikovanie.

Keďže dosť intenzívne sledujem módu odievania, ale aj módu bytových doplnkov, začala som vyšívať módne doplnky. Pre pánov motýliky, ktoré zaznamenali pomerne veľký úspech, ale aj obrúsky na konferenčné stolíky, kraslice oblepované výšivkou, pozdravy, obrázky a iné. V budúcnosti by som ešte chcela skúsiť obrusy a obliečky na vankúše.

Zdroj text a foto: facebook.com/handmadebybeata