Ján Arbet – práca s kožou

Moja práca s kožou začala, keď sme sa rozhodli chovať kone, konkrétne hucule. Skočili sme do toho po hlave, nikdy pred tým sme nejazdili a ani nepodnikali. Bolo a je to stále vcelku dobrodružné. Projekt Tajomné Karpaty je turistika na huculských koňoch prirodzenou metódou. No na turistiku a to hlavne dvojdňové jazdy s prespaním pod širákom potrebujete so sebou vziať nejaké to vybavenie, jedlo a na to sú potrebné sedlové brašne. Lenže nylonové sa za rok doslova rozpadli. Zohnať kožené brašne, ktoré by boli dostatočne veľké v cene ktorú by sme si mohli dovoliť bolo nemožné a tak ma napadlo, či by som ich nedokázal vyrobiť.  Čiže z núdze cnosť.

Ján Arbet - práca s kožou, sedlové brašne, opaskyNašťastie som mal kamaráta, ktorý sa už nejaký čas venoval výrobe z kože a tento mi ochotne dal cenné rady. Zvyšok informácií ako na to mi dali videá voľne prístupné na internete. Ono zvládnuť základnú prácu s kožou ani nie je veľmi zložité, chce to len veľa trpezlivosti a predstavivosť. A tak som do toho skočil rovnako po hlave ako do chovu koní. A prvá vec, ktorú som vyrobil boli rovno veľké brašne za westernové sedlo. Ako vzor som použil už zmienené polorozpadnuté nylonové brašne. A čuduj sa svete vyšlo to celkom dobre. Ešte uvidíme ako sa osvedčia v teréne počas tejto sezóny. Ono keď sa kôň nevie zmestiť medzi dva stromy, je to celkom sila 🙂  Ale aj tak som si istý, že hoc by som ich musel opravovať, vydržia nám už do konca nášho života. A to je ten zásadný rozdiel. Kvalita. Hrubá hovädzia koža, ak sa o ňu staráte vydrží desaťročia. Máme zopár starých vojenských sediel, ktoré prežili aj I. sv. vojnu a sú stále funkčné. Na jednom z nich sme našli vyrazený rok 1914. Takže má už cez 100 rokov a čosi už prežilo, je to kus histórie, ktorý udrží Váš ctený zadok na koni.

A je tu ešte niečo, čomu však nemusí každý veriť. Podľa mňa takéto ručne vyrobené veci majú svoju dušu. Taká vec najprv vzniká v hlave brašnára ako 3D obraz. Navyše podľa konkrétnych požiadaviek človeka, pre ktorého je výrobok určený. Potom sa pomaly začína pretavovať do reality. Je to zdĺhavá a precízna práca. Majster do tejto veci vkladá svoj um, predstavivosť a svoju energiu, časť svojej duše. Navyše koža pochádza zo zvieraťa s jeho dušou. Čiže časť energie dalo zviera, časť brašnár a časť klient. Toto sa spojí a vznikne kvalitný a verím že aj krásny výrobok, ktorý prežije veky. Nie vec na jedno použitie vyrobená vo fabrike na páse ľuďmi, ktorí neznášajú svoju prácu. Ja tu vidím veľký rozdiel. Táto práca ma baví, je to skvelý pocit vytvoriť niečo pekné a kvalitné vlastnými rukami.

Kedysi to bolo tak že brašnár sa poznal s ľuďmi pre ktorých vyrábal. Dnes to už nie je vždy možné, no i tak je tu silný individuálny rozmer. Ja sa snažím vyrábať čo najjednoduchším spôsobom, tak aby to bolo prístupné aj bežným ľuďom. Navyše sa mi aj páči jednoduchý design. Ale aj tak každý výrobok je jedinečný, osobitý. Proste má svoju dušu 🙂

Okrem sedlových brašní, som už vyrobil aj opasky, klobúk a brašne.

Zdroj text a foto: facebook.com/jandragovid