Oravské – veci užitočné i pre radosť. Staré, ručne tkané plátno, pravá modrotlač

Oravské – veci užitočné i pre radosť

Staré, ručne tkané plátno, pravá modrotlač a recyklovaná rifľovina tvoria gro značky Oravské.

Volám sa Lucia Šmigovská, bývam v Párnici.  Po rokoch novinárčiny som potrebovala zmenu. V tom čase sme sa presťahovali z mesta na dedinu. Pri vypratávaní starého domu sme objavili plátennú tašku ABBA. Síce zažltnutú, ale perfektnú. „ABBU vystrihnem a ušijem si novú,“ pomyslela som si. Jediné, čo som okrem písania vedela, bolo šiť. Za Veritasku ma posadila maminka ešte ako školáčku. V Párnici, kde sme našli nový domov, práve otváral Matej Rabada modrotlačiarsku dielňu. Navyše sme doma mali bal rifľoviny, ktorý muž doniesol z ciest, neskôr sme na povale našli kopu ľanového plátna. A tak som oprášila Ladu, na ktorú mi v pätnástich našetrili starí rodičia. „Budeme šiť tašky,“ oznámila som maminke.

Oravské – veci užitočné i pre radosť. Staré, ručne tkané plátno, pravá modrotlač

Máme šťastie, že môžeme pracovať s pôvodným, ručne tkaným plátnom, ktoré je s Oravou neodmysliteľne späté. Jazykovedec a spisovateľ Anton Habovštiak považoval plátno za dobrú menu našich predkov, ktorej človek vždy veril. „Dobrý Pán Boh, že to skončilo,“ povedala o pestovaní ľanu naša susedka Zuzana Janigová.  Narobili sa ako kone, kým sa od zasiatia ľanového semienka dopracovali k hotovému plátnu, ktoré uložili do truhlice. Vždy keď chytím do ruky staré plátno alebo vrece, opatrené množstvom záplat, spomeniem si na jej slová a na časy, kedy látky neboli samozrejmosťou. Snažíme sa preto využiť každý kúsok vzácnej tkaniny, ktorú prácne zháňame, kde sa len dá. Okrem tašiek, vakov a kapsičiek šijeme veci užitočné i pre radosť.

Značka Oravské spája šikovných ľudí, ktorí nesedia podaromnici. Mária Habláková z Nižnej šije väčšinu našich tašiek, Jarka Kavuljaková z Dolného Kubína sa okrem šitia venuje obľúbenej bižutérii s pravou modrotlačou a Zdenka Matiašovská z Párnice sa zameriava na drobné ľanovo-modrotlačové ozdôbky, dekorácie a hračky. Spolupracujeme aj s ďalšími oravskými tvorcami. „Pri vašom stánku sa cítime ako doma,“ hovoria nám zákazníci. Čo viac si môžeme priať? Nadväzujúc na Habovštiakov odkaz, nech sú naše výrobky súce a nech dlho vydržia – slúžiť, tešiť a skrášľovať, nás i naše domovy.

Stánok Oravské nájdete od mája do septembra v Oravskom Podzámku na hlavnom parkovisku a počas celého roka na trhoch a rôznych podujatiach po celom Slovensku. Všetko v našom stánku sme pre vás vyrobili na Orave.

SlovpraM Výrobky z pravej kože pre vaše potešenie.

SlovpraM

Moja tvorba spočíva v ručnej výrobe kožených výrobkov. K tomuto remeslu ma priviedli moje skúsenosti zo života a zároveň som chcel zúžitkovať určitú svoju zručnosť a v neposlednom rade ma teší, že moje výrobky prinášajú ľuďom radosť. Je v nich vždy kus jedinečnosti a originality a kus môjho srdca, čo do toho vkladám pri výrobe. Nič viac nepoteší dobrého remeselníka ako spätná väzba od zákazníka, ktorý ohodnotí remeselné prevedenie a spokojnosť k danému výrobku. Lebo to, čo dáva silu každému remeslu je ten pocit, že to bolo urobené od srdca.

SlovpraM Výrobky z pravej kože pre vaše potešenie.K výrobe používam kvalitnú hovädziu kožu /prírodnú hladenicu/, ktorú zdobím vyrezávaním do kože, tepaním, alebo aj bez vzoru. Vzory buď používam vlastné, čo si navrhnem, ale aj podľa zadania zákazníkov. Veľakrát zhmotňujem aj predstavu zákazníkov na vlastnú tašku, opasok, kabelku, peňaženku a iné. Aby dostal výrobok osobný charakter, ponúkam zákazníkom aj možnosť ich monogramu na konkrétnom výrobku. Snažím sa do remeselnej výroby prenášať prvky ľudové, slovanské ale aj modernejšie, jednoducho podľa želania zákazníka. Máme krásne Slovensko, a preto je mi aj inšpiráciou naša vlasť a naša pekná príroda a história. No vznik výrobku začína najprv v hlave, kde si vždy predstavujem daný výrobok a potom svoju myšlienku dám ako návrh na papier. A až potom začne vznikať výrobok, do ktorého ako brašniar musím pretaviť svoj um, dlhú a precíznu prácu a čas.

Moja remeselná výroba pod značkou SlovpraM je zameraná napríklad na výrobu: kabeliek, tašiek, ruksakov, peňaženiek, opaskov, príveskov, náramkov, obalov na diáre, kožených peračníkov pre maliarov, podložiek na stôl a iných predmetov podľa objednávky. Na tejto remeselnej práci je krásne to, že tu človek vytvorí niečo kvalitné vlastnými rukami, čo vydrží dlhé roky. Takéto výrobky sa už vytratili skoro načisto z našich obchodov. Výrobky, ktoré boli urobené niekde na páse sa im nevyrovnajú a je tam namiesto kvality zameranie na kvantitu a spotrebu. Ale pri ručne vyrábaných výrobkoch sa každému výrobku venujem osobitne a s láskou, aby bol každý jedinečný a originál.

Výrobky z kože Lipták - tvorba zahŕňa ručne šité výrobky z kože, kabelky, opasky, ľudové kožúšky

Výrobky z kože Lipták

Už ako malý chlapec som sa venoval folklóru ako tanečník v rôznych súboroch. Veľmi sa mi páčilo obliekať si kroj z rôznych regiónov a porovnávať vzory výšiviek. Rád som pozoroval moju starú mamu, ktorá vedela kroje vyšívať. Pochádzam z malej horehronskej dediny, kde sú kroje zdobené bohatou výšivkou.  Ja som svoju prvú koženú kabelku vyrobil na vojenskej základnej službe a v súbore Jánošík mojej priateľke. Po 25 rokoch som sa k remeslu vrátil a vyrobil som kabelku mojej dcére, ktorá sa jej aj okoliu páčila. Povedal som si skúsim to, a tak som začal vyrábať kabelky, opasky a rôzne doplnky s použitím ľudových výšiviek.

Neskôr som si všimol už takmer zaniknuté remeslo kušniera alebo kožušníka. Veľmi málo kožúškov, brusliakov, vyrobených v dávnych dobách nám zostalo. Ak nejaké ostali tak sú zničené, malé, nedajú sa nosiť. Oslovil som pár remeselníkov, ktorí ma niečo naučili, ukázali a tak som sa pustil do kožúškov aj ja. Toto remeslo vyžaduje veľa úsilia, trpezlivosti, a pokory. Dôležité je aby bola výšivka identická svojmu regiónu, dedine odkiaľ  kroj pochádza.

V mojom záujme je vrátiť staré vzory a výšivky z ľudového odievania našich predkov a preniesť ich na moje výrobky. Bohatstvo ľudovej tvorby je nevyčerpateľné a naša história by nemala byť zabudnutá.

Moja tvorba zahŕňa ručne šité výrobky z kože, kabelky, opasky, ľudové kožúšky a iné doplnky.

Western Family výroba a predaj kožených opaskov, náramkov, ...

Western Family

Hlavným zameraním našej firmy je výroba a predaj kožených opaskov,  náramkov, kožených suvenírov a pod. Výrobky z našej produkcie sú charakteristické svojou originálnosťou, jedinečnosťou a vlastnou ručnou prácou. Na výrobu používame kvalitné hovädzie kože, ktoré zdobíme buď tepaním alebo sa predávajú bez vzoru. Firma Western Family dáva dôraz predovšetkým na kvalitu a nie na kvantitu, čo zaručuje spokojnosť našich zákazníkov. Počas vývoja výroby našich produktov neustále rozširujeme náš sortiment a preto veríme, že aj Vás zaujmú tieto výrobky, ktorých vzory a farby môžeme v možnej miere zrealizovať aj na základe Vašich osobných predstáv.

Naša firma Western Family bola oficiálne založená v roku 1995 mojím otcom, ale začiatky výroby sa datujú už od roku 1965, kedy sme svoje skúsenosti s kožou získali od starých majstrov z Prahy a Karlových Varov a ďalej ich zdokonaľovali až do dnešnej podoby. Mal som veľké šťastie, že koníčkom môjho otca bola práve práca s kožou, vďaka čomu som mal možnosť už od svojich 12-tich rokov tvoriť a zdobiť rôzne náramky i drobnosti. Zo začiatku bolo aj niekoľko nepodarkov, ale to patrí k tomu. Tvorím už 24 rokov a od výroby náramkov som sa vypracoval ku kvalitne prevedeným opaskom, ktoré máte možnosť vidieť na mojej stránke. Ku každému svojmu výrobku pristupujem so srdcom a snažím sa vytvoriť čo najkrajší výrobok.

Za tie roky som precestoval celé Slovensko od východu až na západ a bol som aj na takých nádherných miestach, ktoré by som asi nenavštívil, keby som sa nebol venoval práve ľudovej remeselnej tvorbe. Predávam na rôznych podujatiach po celom Slovensku, kde stretávam množstvo zaujímavých ľudí,  vďaka ktorým chcem naďalej tvoriť.

Ján Arbet - práca s kožou, sedlové brašne, opasky

Ján Arbet – práca s kožou

Moja práca s kožou začala, keď sme sa rozhodli chovať kone, konkrétne hucule. Skočili sme do toho po hlave, nikdy pred tým sme nejazdili a ani nepodnikali. Bolo a je to stále vcelku dobrodružné. Projekt Tajomné Karpaty je turistika na huculských koňoch prirodzenou metódou. No na turistiku a to hlavne dvojdňové jazdy s prespaním pod širákom potrebujete so sebou vziať nejaké to vybavenie, jedlo a na to sú potrebné sedlové brašne. Lenže nylonové sa za rok doslova rozpadli. Zohnať kožené brašne, ktoré by boli dostatočne veľké v cene ktorú by sme si mohli dovoliť bolo nemožné a tak ma napadlo, či by som ich nedokázal vyrobiť.  Čiže z núdze cnosť.

Ján Arbet - práca s kožou, sedlové brašne, opaskyNašťastie som mal kamaráta, ktorý sa už nejaký čas venoval výrobe z kože a tento mi ochotne dal cenné rady. Zvyšok informácií ako na to mi dali videá voľne prístupné na internete. Ono zvládnuť základnú prácu s kožou ani nie je veľmi zložité, chce to len veľa trpezlivosti a predstavivosť. A tak som do toho skočil rovnako po hlave ako do chovu koní. A prvá vec, ktorú som vyrobil boli rovno veľké brašne za westernové sedlo. Ako vzor som použil už zmienené polorozpadnuté nylonové brašne. A čuduj sa svete vyšlo to celkom dobre. Ešte uvidíme ako sa osvedčia v teréne počas tejto sezóny. Ono keď sa kôň nevie zmestiť medzi dva stromy, je to celkom sila 🙂  Ale aj tak som si istý, že hoc by som ich musel opravovať, vydržia nám už do konca nášho života. A to je ten zásadný rozdiel. Kvalita. Hrubá hovädzia koža, ak sa o ňu staráte vydrží desaťročia. Máme zopár starých vojenských sediel, ktoré prežili aj I. sv. vojnu a sú stále funkčné. Na jednom z nich sme našli vyrazený rok 1914. Takže má už cez 100 rokov a čosi už prežilo, je to kus histórie, ktorý udrží Váš ctený zadok na koni.

A je tu ešte niečo, čomu však nemusí každý veriť. Podľa mňa takéto ručne vyrobené veci majú svoju dušu. Taká vec najprv vzniká v hlave brašnára ako 3D obraz. Navyše podľa konkrétnych požiadaviek človeka, pre ktorého je výrobok určený. Potom sa pomaly začína pretavovať do reality. Je to zdĺhavá a precízna práca. Majster do tejto veci vkladá svoj um, predstavivosť a svoju energiu, časť svojej duše. Navyše koža pochádza zo zvieraťa s jeho dušou. Čiže časť energie dalo zviera, časť brašnár a časť klient. Toto sa spojí a vznikne kvalitný a verím že aj krásny výrobok, ktorý prežije veky. Nie vec na jedno použitie vyrobená vo fabrike na páse ľuďmi, ktorí neznášajú svoju prácu. Ja tu vidím veľký rozdiel. Táto práca ma baví, je to skvelý pocit vytvoriť niečo pekné a kvalitné vlastnými rukami.

Kedysi to bolo tak že brašnár sa poznal s ľuďmi pre ktorých vyrábal. Dnes to už nie je vždy možné, no i tak je tu silný individuálny rozmer. Ja sa snažím vyrábať čo najjednoduchším spôsobom, tak aby to bolo prístupné aj bežným ľuďom. Navyše sa mi aj páči jednoduchý design. Ale aj tak každý výrobok je jedinečný, osobitý. Proste má svoju dušu 🙂

Okrem sedlových brašní, som už vyrobil aj opasky, klobúk a brašne.

Zdroj text a foto: facebook.com/jandragovid

Šumnô dievča - ručne vyrábané drevené šperky a prírodné tašky s folklórnymi ornamentami

Šumnô dievča

Pod značkou Šumnô dievča môžete nájsť ručne vyrábané drevené šperky a tak isto aj prírodné tašky s folklórnymi ornamentami. Už veľmi dlho obdivujem krásu ľudových vzorov a preto som sa rozhodla ich výnimočnosť šíriť prostredníctvom šperkov. Náušničky sú z lipového dreva na ktoré ručne maľujem vzory podľa rôznych regiónov a tak isto aj na tašky ktoré sú z bavlny. A prečo zrovna Šumnô dievča? No preto lebo s náušničkami sa z každej stane šumná žienka.

Remix kabelky, tašky, kozmetické taštičky zo šikovných rúk kreatívnej duše, modrotlač

Remix kabelky

Tvorím asi odjakživa… kreslenie, strihanie, lepenie všetkého možného, neskôr pletenie, šitie atď. Rada skúšam a učím sa nové techniky ručných prác.
Šijací stroj ma sprevádzal od detstva, kedy som sledovala babku, ako šila na šliapacej Lade, neskôr mamu, ktorá svojim dcéram šila oblečenie.
Moje prvé pokusy začali šatami pre bábiky, neskôr pre seba a s každým úspechom rástla chuť šiť ďalej…a baví ma to dodnes, len som svoje zameranie nasmerovala ku kabelkám. Kabelková móda ponúka možnosť slobody v tvorení, ktoré je pre mňa veľmi dôležité…vlastne – TVORENIE je určite pre mňa tá najdôležitejšia a najsilnejšia motivácia.

Remix kabelky, tašky, kozmetické taštičky zo šikovných rúk kreatívnej duše, modrotlačKabelky vyrábam pod značkou Remix od roku 2012. K tvorbe využívam rôzny materiál, no od času, kedy som sa stretla s modrotlačou, venujem jej 95% môjho tvorenia. Používam pravú tradičným spôsobom vyrábanú modrotlač od viacerých modrotlačiarov v súčasnosti už z troch krajín. Sama vyberám kombinácie vzorov a bodrúr, ktoré potom aplikujem pri tvorení. . Modrotlač kombinujem s koženkou, kvalitnými poťahovinami i kožou. Pri navrhovaní kabeliek sa zameriavam na ich praktické využitie. Proces zrodu novej kabelky trvá aj niekoľko týždňov, pričom väčšinu času sa kabelka rodí v hlave a to môže trvať aj dva-tri týždne, kým premyslím detaily, kombinácie vzorov a farieb, použitie komponentov. Nasleduje výroba strihu a potom strihanie modrotlače a ostatných materiálov, žehlenie, šitie…a kabelka je na svete.

Techniku výroby sa snažím neustále zdokonaľovať, aby výsledok potešil nielen zákazníčky, ale aby som bola s výsledkom tvorenia spokojná aj ja.

Kaštierová Gabriela Gabak - šité tašky a kabelky, modrotlačové kabelky

Gabak – šité tašky a kabelky

Volám sa Kaštierová Gabriela a mám 52 rokov. Som účtovníčka a šitiu kabeliek a tašiek sa venujem len vo voľnom čase. Šiť som sa naučila od maminy, šijem asi 30 rokov. Sukne, nohavice, saká atď. Posledných 7-8 rokov sa venujem len šitiu kabeliek. Keďže mám rada prírodné materiály, najprv som začala šiť kabelky a tašky z domáceho ľanového a konopného plátna.

Posledné 2-3 roky som začala šiť kabelky z pravej modrotlače. Prečo modrotlač – je krásna, má veľa vzorov, dá sa krásne kombinovať ku každému oufitu. Čo sa týka materiálu – látok, tie získavam rôzne. Domáce plátna – moji priatelia vedia, že ma zaujíma takýto materiál a keď vedia, že niekto vyhadzuje takéto veci, oslovia mňa. Pre niekoho je to starina, pre mňa niečo úžasné. Plátno vyperiem, dám si ho vymanglovať a potom šijem. Ale stáva sa mi, že mi je ľúto vôbec do toho zastrihnúť a odkladám takéto plátno. Tiež na rôznych bazároch na internete sa dá získať takéto plátno. Modrotlač – mám modrotlač od oboch modrotlačiarov, ktorí sú na Slovensku. Od Petra Trnku aj od Mateja Rabadu. Tiež mám modrotlač moravskú z Olešnice na Morave. Ale čo ma obzvlášť teší, mám aj modrotlač starú, 40-50 ročnú. Či už kúpim skladanú modrotlačovú sukňu z Hrušova, alebo tiež cez rôzne facebookové skupiny sledujem, kto čo ponúka. Šatové zástery, sukne, blúzy, šatky po starých mamách. Všetko krásny materiál. Vypáram, operiem, ušijem. Nedávno som kúpila od jednej pani z Banskej Bystrice modrotlač, ktorá pochádza zo zaniknutej modrotlačovej dielne z Banskej Bystrice. Dielna zanikla niekedy v 70-tych rokoch 20 storočia. Mama tejto panej v tej dielni robila, modrotlač stála v skrini aj 40 rokov. Pani ju odkladala, že z nej niečo ušije. Potom čítala článok o tom, že z modrotlače šijem kabelky, našla si na mňa kontakt a oslovila ma, či by som túto modrotlač nechcela. No nekúp to, čo určite nikto na Slovensku nemá. Nádherná modrotlač, vzory bordúr, krásne tulipánové vzory. Keď som to zbadala, len mi tak srdce poskočilo. Takéto staré plátna sú aj po rokoch kvalitné, ako keby ich niekto teraz vyrobil a nafarbil.

Kaštierová Gabriela Gabak - šité tašky a kabelky, modrotlačové kabelky

Kabelky sú vystužené hrubým vlizelínom, vyfutrované bavlnenou látkou, zapínajú sa na zips. Buď nechám vyniknúť len vzor, alebo zdobím. A tu tiež mám rada, keď sa dostanem napr. k paličkovanej čipke, ktorá má 80 rokov. Chodím na burzy starožitností, zbadám obrus, ktorý je celý potrhaný, ale čipka krásna. Vyperiem, prácne vypáram a potom našívam. Alebo stará obliečka na vankúš s krásnou farebnou čipkou. Tiež na domáce plátno maľujem farbami na textil, alebo našívam aplikácie. Tiež robím takú techniku, keď sa vlny na pletenie, rôzne kúsky látok pokladú na vodou rozpustnú fóliu. To sa potom poprešíva na šijacom stroji, dá sa do vody, fólia zmizne, vznikne nová látka a tú potom prišijem na tašku. Tiež robím aplikácie na kabelky technikou zaplsťovania vlny na plstenie do plátna. Baví ma dať starým veciam, v tomto prípade starému plátnu nový šat. Kupujem aj kašmírové šatky, aj z tých sa dajú ušiť krásne kabelky.

Svoje tašky samozrejme nosím, tiež moje kolegyne aj kamarátky. Najviac predávam kabelky na rôznych remeselných jarmokoch – Radvanský jarmok v Banskej Bystrici, Hontianska paráda v Hrušove, Nezabudnuté remeslá v Banskej Štiavnici. Ďalej sa s občianskym združením Tradičné ľudové umelecké remeslá zúčastňujem remeselných jarmokov po celom Slovensku. Toto občianske združenie organizuje v priebehu každého leta 7-8 remeselných jarmokov.

Mám na facebooku stránku gabak kde mám fotky mojich kabeliek. Okrem kabeliek a tašiek šijem aj rôzne vaky, kozmetické taštičky, ruksaky, vrecká na bylinky, plátené košíky.
Práve v Hrušove na Hontinskej paráde ma oslovili z ÚĽUVu , či by som do komisie, ktorá schvaľuje nové výrobky do ich predajní neposlala moje tašky. Komisia vybrala 3 druhy mojich modrotlačových tašiek a tie sa budú predávať v predajniach ÚĽUVu.

Zdroj text a foto: facebook.com/gabak

Abreadbag Vrecúška z ručne tkáneho prírodného ľanu na pečivo

Abreadbag Vrecúška z ľanu na pečivo

Abreadbag a tvorba z ľanu vznikla jedným jednoduchým nápadom a jedným voňajúcim bochníkom chleba, zároveň s cieľom v domácnosti minimalizovať odpad, recyklovať a uchovávať potraviny a pečivo v prírodných obaloch a tým šetriť našu prírodu a životné prostredie.

Všetky látky, z ktorých sa šijú vrecúška a aj samotný ľan sa vopred predpierajú a až potom z nich vznikajú samotné výrobky. Pracujem výlučne s prírodnými materiálmi.
Ďakujem za spätné väzby všetkým mojim zákazníkom a nesmierne si ich vážim, moja tvorba sa aj vďaka tomu v priebehu roka rozšírila o iné výrobky, doplnil sa sortiment s bytovými doplnkami a s úžitkovým textilom, s prestieraním, so servírovacími košíkmi, nákupnými taškami.

Zameriavam sa hlavne na slovenský trh a postupne a malými krokmi výrobky putujú aj za naše hranice, kupujú si ich najmä Slováci žijúci v zahraničí, ktorí si chcú priniesť do svojich nových príbytkov spomienky a vôňu pravej slovenskej domoviny.

Čím sú charakteristické moje produkty? Pri ich kúpe budete mať istotu, že vlastníte originálny slovenský výrobok z prírodných materiálov, ručne vyrobený, s kvalitne prepracovanými detailami a hlavne dlhodobo použiteľný. Som otvorená a flexibilná aj k požiadavkám zákazníka, realizujem návrhy do interiérov a exteriérov.

Komunikácia a spolupráca je pre mňa veľmi dôležitá, nekončí sa to samotným predajom, ale pokračuje aj ďalej. Je to veľká zodpovednosť a chcem, aby každý zákazník dostal to, čo si objednal a za čo zaplatil, zaujímame sa o to, či je s výrobkom a s jeho používaním spokojný. Naše ľanové výrobky majú nielen úžitkovú, ale aj morálnu hodnotu, tvorím na základe pravidiel : vedieť kto som, nezabudnúť na tradície a pretransformovať ich do dnešnej modernej doby, zodpovedne ísť za kvalitou výrobkov a vážiť si každého svojho zákazníka.

Zdroj text a foto: Abreadbagfacebook.com/Abreadbag