Maru - Ručne vyrobené šperky z dreva a živice

Maru love rings

Sme manželia Maruška a Michal a spoločne sa podieľame na výrobe šperkov z dreva a živice.

Značka Maru love rings vznikla v roku 2016, avšak počiatky našej handmade tvorby začali už v Michalovom detstve, keď sa popri otcovi čo-to o dreve naučil, a tak vznikla láska na celý život. Po základnej škole nastúpil na drevársku školu, a hoci absolvoval vysokú školu s humanitným zameraním, srdce ho ťahalo k ručnej práci, stará láska predsa nehrdzavie a veru bola by škoda! Vtedy začal vytvárať šperky a iné predmety z dreva, ktoré zväčša rozdal.

Maru - Ručne vyrobené šperky z dreva a živiceV roku 2015 sa Maruška začala venovať výrobe šperkov zalievaných živicou. Napadlo nám, aké pekné by bolo mať spoločný projekt, preto sme sa pustili do výroby nášho prvého prsteňa z dreva a živice. Z jedného boli dva, tri, desať, a dnes sa už v našej dielničke vyrobilo viac než 1000 výrobkov z dreva a živice. Hoci sa Maruška živí iným povolaním a Michal sa naplno venuje výrobe, MARU prstene budú vždy naším spoločným projektom a najlepšie to dopadne len vtedy, keď na tom robíme obaja spolu.

Drevo, ktoré pri výrobe používame, je zo slovenských drevín, najčastejšie agát, dub, jelša, jaseň, orech a exotický eben. Pracujeme výlučne s odpadovými kúskami z drevárskych firiem. Druhou zložkou je epoxidová živica, do ktorej vkladáme sušené kvety, listy a mach z našich lesov a záhrad alebo živicu zafarbíme. Okrem toho vlastnoručne vyrábame miniatúry postavičiek rodín, domácich miláčikov, budov alebo dokonca celé prírodné panorámy. Okrem prsteňov vyrábame prívesky, náušnice, kľúčenky, motýliky, nástenné hodiny a krabičky na šperky. Sortiment uzavretý nie je, nechávame priestor našej kreativite aj zákazníkom.

Slončo Drevené Hračky, vyrezávané tvarované zvieratká.

Slončo Drevené Hračky

Ako to bolo na začiatku… . Už ako malý chlapec som sa rád túlal po horách. Učil som sa spoznávať stromy, kde ma fascinovalo množstvo typov, podobne ako u ľudí, odlišujúcich sa od seba len malými detailmi, či už dĺžkou ihličia, tvarom listov, kôry… . Možno práve preto, že v lese bol pokoj, vôňa dreva, žiadny zhon, začal som sa na stromy pozerať inak. Keď som prišiel medzi štíhle, vysoké smreky bolo mi ľúto, že skončia ako palivo, predstavil som si aké by to bolo vyrobiť z nich niečo hodnotnejšie. Vtedy som dostal nápad vrátiť sa ku tradíciám našich predkov, keď deti nedostávali plastové stavebnice, plačúce bábiky, či autíčka na diaľkové ovládanie, ale pre radosť im stačil drevený koník.

Slončo Drevené Hračky, vyrezávané tvarované zvieratká.Pri pohľade na strom som si hneď predstavil koľko hračiek môžem z neho vyrobiť – koľko detských srdiečok potešiť. A takto v roku 1995 vznikol SLONČO. Ako sa hovorí viac hláv – viac rozumu, aj Slončo začal spolupracovať s ďalšími šikovnými pomocníkmi. Spolu vytvorili sériu drevených nie len hračiek, ale aj dekoratívnych a úžitkových vecičiek pre malých aj veľkých. Každý Slončo produkt je výsledkom spolupráce medzi členmi pracovného tímu. Pričom sa berie ohľad na každý nápad, každú jednu pripomienku, myšlienku, aby vznikol pekný, milý výrobok, ktorý vyčarí úsmev na tvári. Venujeme sa výrobe dekoratívnych a úžitkových predmetov, drobných suvenírov a vecičiek pre detičky. Slončo výrobky sa snažíme vytvárať pomocou prírodných materiálov, bez prímesí, rôznych škodlivých látok, bez plastov … . Práve preto je našou hlavnou surovinou pri výrobe. Slončo predmetov masívne drevo ( jelša, smrek ).

Vyrábame vyrezávané tvarované zvieratká. (Koník, mačička, psík, kačička, žabka, myška. Sliepočka, capko, ovečka, ježko, kohútik, tučniak. Sloník, žirafa, korytnačka, slimák, dinosaurus, rybka, lienka, … ). Autíčka, vláčiky, anjeliky, menovky na dvere,  krabičky na čajíky, šperky, tajomstvá, vreckovky, kľúče, hodiny, stolčeky, hojdacie koníky, stoly a stoličky pre detičky, valašky. Drobnosti – magnetky, kľúčenky, prívesky, píšťalky, drevený lopárik, … . Slončo vecičky sú farbené veselými (červená, oranžová, zelená, žltá, modrá, … ). vintage / provence ( biela, bielo – fialová, bielo – hnedá, bielo – čierna, bielo – modrá, bielo – zelená, … ). i tradičnými ( modrotlačová, hnedá, tmavočervená, biela ) farebnými odtieňmi. Na výrobky maľujeme Slniečka. Anjelikov. Postavičky. Zvieratká, kvietky. …, ale aj jednoduché ale krásne ľudové dekorácie, pretože sa snažíme zachovať slovenskú ľudovú tvorbu. ktorá pozostáva z množstva krásnych folklórnych ornamentov. Sme hrdí na to, že napriek modernizácii tejto doby. kedy väčšina výrobkov pochádza z východných krajín, stále tvoríme tu na Slovensku a môžeme si povedať. že vyrábame slovenské produkty – HANDMADE IN SLOVAKIA.

Zdroj text a foto :  slonco.skfacebook.com/slonco

TOMS – drevo a živica - Vyrábame originálny nábytok a doplnky z dreva a živice

TOMS – drevo a živica

Drevo je jeden z najkrajších materiálov na tvorbu, ktoré nám naša príroda ponúka. V spolupráci s epoxidovou živicou dokáže robiť zázraky. Preto sme sa rozhodli priblížiť ho do vašich domovov a vyrábať pre vás originálny nábytok a doplnky z dreva a živice. Pod značkou TOMS drevo a živica vyrábame stoly, taburetky, svietniky, hodiny, obrazy, zrkadlá a rôzne iné pekné veci, ktoré rozžiaria vašu domácnosť, prinesú do nej kúsok prírody a dodajú jej jedinečný a moderný nádych.

Volám sa Tomáš Strelec, pochádzam z Prešova, kde aj tvorím, inšpirujem sa našou krásnou prírodou a folklórom regiónu Šariš. Moja cesta k tvorbe začala pred deviatimi rokmi, keď som prvýkrát objavil živicu. Od začiatku som bol fascinovaný možnosťami, ktoré tento materiál poskytuje. Vyrábal som jednoduché predmety v kombinácii s kameňmi a ďalšími prírodnými materiálmi. Ako sa dalo čakať, pod ruky sa mi dostalo aj drevo. Postupne som sa s ním oboznamoval a pre známych vyrábal rôzne veci, napríklad postele, záhradný nábytok, pomôcky do kuchyne, hračky pre deti, svietniky a podobne.

TOMS – drevo a živica - Vyrábame originálny nábytok a doplnky z dreva a živice

Mojím zámerom však bolo nájsť spôsob, ako sa dajú tieto materiály, drevo a živica, efektívne a zaujímavo skombinovať. Zameral som sa najmä na výrobu nábytku a doplnkov, ktoré sú nielen pekné, ale aj efektívne poslúžia v každej domácnosti. Každý kúsok dreva, s ktorým pracujem, je unikátny, preto sú aj výrobky v kombinácii so živicou vždy iné. Pri výrobe kladiem dôraz na originálny dizajn, kvalitu a funkčnosť výrobkov. Inšpiráciou je pre mňa najmä samotná príroda, v ktorej rád trávim voľný čas, ale aj slovenský folklór a ľudová ornamentika.

S výrobou a predajom mi pomáha aj moja priateľka, s ktorou sme sa napokon rozhodli nazvať našu značku TOMS. Do nášho loga sme zakomponovali tradičný slovanský symbol, ktorý odkazuje na ľudové tradície a krásu nášho Slovenska. Radi vymýšľame nové výrobky podľa našej fantázie, nechávame sa však inšpirovať aj predstavami našich zákazníkov a vyrábame produkty na mieru. Ak by ste aj vy chceli mať doma svoj vysnívaný stôl, veľmi radi vám ho vyrobíme podľa vašich predstáv.

Krivan Spissky hrad Z fotky do DREVA

Z fotky do DREVA

„Prečo práve Z FOTKY DO DREVA? Pretože stačí poslať fotku, a ja sa Vám ju pokúsim čo najreálnejšie preniesť do dreva. “

Venujem sa ručnej výrobe drevorezieb podľa jedinečných momentov zachytených na fotografii. Vyrábam drevorezby v 3D podobe, na ktorých sú zachytené portréty ľudí, rodinné stretnutia, príroda, zvieratá, autá, budovy, logá, náboženské motívy a iné tradičné alebo netradičné motívy. Mojou inšpiráciou sú moji zákazníci, pretože práve vďaka nim, vďaka ich fotografiám, ich nápadom a požiadavkám, vznikajú moje diela. Výsledkom mojej práce sú obrazy, ktoré sú unikátnym umeleckým dielom a pamiatkou na celý život. Mojím cieľom je vytvárať diela, ktoré sa stanú rodinným dedičstvom a budú sa dediť z generácie na generáciu. Najnovšie sa venujem aj výrobe drevorezieb väčších rozmerov, ako sú napríklad sochy, lavičky.

Woodenka tvorí produkty z dreva, drevené motýliky, bytové doplnky

Woodenka

Srdečne Vás zdravím.
Moje meno je Denisa Halečková, som zo Spišskej Novej Vsi  a spolu s manželom tvoríme produkty z dreva pod značkou Woodenka. Drevo nás veľmi očarilo tým, že je to prírodný materiál s nekonečným množstvom podôb a že napriek svojej mohutnosti pôsobí skutočne jemným a nevtieravým dojmom.  A to je myslím si aj podstata našej práce, prinášať ľuďom doplnky z dreva, ktoré sú príťažlivými, jemnými, robia priestor, v ktorom sa nachádzajú útulným a vkusne zariadeným. A môžete sa spoľahnúť, že vždy spĺňajú aj úlohu funkčnosti.

Na začiatku tejto cesty stál módny výstrelok, ktorý je teraz už „must have“ každého pánskeho šatníka- drevený motýlik. Je to taká naša stálica, ku ktorej sme časom pridali aj detskú verziu, sponku pre slečnu a motýlik v podobe opaska pre mamku. Je milé keď rodinka nesie nejaký prvok, ktorý hovorí: „Patríme k sebe“.

Woodenka tvorí produkty z dreva, drevené motýliky, bytové doplnky

A keďže máme okolo seba mnoho priestoru, ľudí a udalostí, ktoré nás inšpirujú, nedalo sa ostať len pri motýlikoch. Momentálne sa rozvíjame smerom bytových doplnkov od vázičiek, hodín, nápisov, cez hojdy pre deti, po variabilné poličkové steny- pegboardy, ktoré sú mimoriadne užitočným a pekným doplnkom každej izby. My ho napríklad využívame v kuchyni na rôzne rastlinky, kvetinky, nákupný blok, samozrejme drevený 🙂 a fotky.
Taktiež „hojda“ je drevená preliezačka pre deti, má množstvo variácií ako sa dá pri hre použiť, ale je to vec, ktorá keď bude v detskej izbe aj päť či desať rokoch, tak to bude vec s hodnotou. Aj detská  izba môže byť totiž jednoduchá, vkusná a zároveň v sebe môže ukrývať kopec podnetov pre hru.

Do každej veci, ktorú vytvárame sa snažíme vniesť myšlienku a kvalitu trvácnosti, hodnoty a zmyslu. Veríme totiž, že domov má byť príjemným, útulným miestom, kde sa cítime najlepšie na svete. Preto aj našu prácu označujeme ako lásku k prírode, k drevu  a k pekným, trvácnym veciam s hodnotou. Jednoducho Woodenka. 🙂

Do budúcnosti chystáme množstvo noviniek, preto ak nás chcete sledovať alebo sa s nami spojiť, zatiaľ nás nájdete na sociálnych sieťach:
facebook.com/woodenka 
instagram.com/woodenka
sashe.sk/WOODENKA

Vypaľovanie do dreva – Dominika Poláková, hodiny, vypaľované obrazy

Vypaľovanie do dreva – Dominika Poláková

Volám sa Dominika Poláková, mám 22 rokov a žijem v dedinke Bolešov na úpätí Bielych Karpát. Detstvo a každá voľná chvíľa strávená v lesoch tohto pohoria zo mňa vytvorili človeka, ktorý má veľmi rád prírodu. Nuž a prírodný materiál, ktorým sme v lese obklopený je drevo. Drevo mi učarovalo odmalička a dá sa povedať, že práca s ním je rodinnou tradíciou. Je fascinujúca surovina s nezameniteľnou vôňou, štruktúrou a mnohotvárnosťou.

Po nesmelých pokusoch s dlátkom, prípadne s majstrovaním vtáčích kŕmidiel a búdok v detstve, sa mi dostala do rúk vypaľovačka. Bola darčekom na meniny v roku 2010 a vedela som, že sa z nás stanú kamarátky. Postupne som začala skúšať čo všetko spolu dokážeme. Sprvu to boli obrázky s rozprávkovými motívmi, nápisy, skúšanie rôznych druhov drevín a hľadanie toho najlepšieho. Neskôr som skúsila zvieratá a prírodné motívy, ktoré boli tieňované.

Vypaľovanie do dreva – Dominika Poláková, hodiny, vypaľované obrazy

Prešlo už veľa rokov a dnes tvorím výrobky podľa prianí zákazníkov. Vyrábam hlavne hodiny (vypaľované, maľované, vyrezané lupienkovou pílkou), vypaľované obrazy, svadobné doplnky, priania na jubileum, varešky, lopáriky, drevené motýliky či náušnice a nespočetné množstvo iných výrobkov o aké je záujem.

  • Hodiny robím na masívne drevo, preglejku či samorasty. Motívmi sú zvieratá, psy, citáty, vtáctvo, prípadne prírodné, ktoré majú vypálený iba ciferník a ich ozdobou je prirodzená kresba dreva.
  • Svadobné doplnky, ktoré vznikajú pod mojimi rukami sú najmä poďakovania rodičom a svadobné magnetky. Pri tejto tematike mávam však často v ruke aj dláto. Vyrábam vyrezávané podnosy pod obrúčky, ktoré sú dozdobené vypaľovaním a svadobné krížiky. Tieto majú nevestičky vo veľkej obľube.
  • Čo sa týka prianí na jubileum vypaľujem pamätné tabuľky, „zvitok papiera“, srdiečka či veľmi žiadané drevené krabičky na víno.
  • Varešky sú najžiadanejšie na sviatok svätého Mikuláša, ako darček do čižmičky. Lopáriky zasa robím napríklad pre poľovníkov, rybárov, či gazdinky – každému motív podľa želania.

Všetky výrobky robím ručne. Od brúsenia dreva, cez náčrt, až po vypálenie. Príležitostne sa zúčastňujem na remeselných podujatiach, kde robím ukážku svojej tvorby v priamom prenose. Inšpiráciu čerpám v prírode. Prírodné motívy, lesní obyvatelia a vtáctvo sú mojimi obľúbenými. Výrobky s motívom vlastného psa sú zasa veľmi obľúbené u zákazníkov.

Umeleckú školu nemám, no všetky moje výrobky sú tvorené zo srdca a z lásky k drevu.

Ruky Túlavé výroba drevených náušníc, príveskov, potrieby do kuchyne

Ruky Túlavé

V doline srdci Gemera sa rozprestiera mestečko s názvom Revúca. Tu som sa narodil a vyrástol. Počas víkendov strávených v malebnej dedinke Muránska Zdychava odkiaľ pochádza moja rodina, som sa postupne dostal k práci s drevom.

Dopracoval som sa k výrobe drevených náušníc, príveskov, prstienkov, ozdôb do vlasov, nástrojov a potrieb do kuchyne ako sú napr. dienka, ktoré zdobím vypaľovaním – pyrografiou. Vo svojej podstate som človek s veľkou fantáziou a vytvorím aj predmety na želanie. Inšpirácií bolo mnoho.

Ďalším vďačným materiálom je koža. Išlo to pomaly, no časom som vyrobil prvú kabelku, kapsičku, listovú kabelku, pánske pastierske kapsy, opasky a iné. Momentálne sa tejto výrobe venujem najviac. Mám rád prírodu a preto používam prírodné ošetrenie dreva i kože. Všetky moje výrobky sú vyrobené s láskou a vďačnosťou za toto bohatstvo, ktoré nám príroda môže dať.

Ruky Túlavé výroba drevených náušníc, príveskov, potrieby do kuchyne
Ruky Túlavé výroba drevených náušníc, príveskov, potrieby do kuchyne

Drevo a koža sú materiály našich predkov a chcem pokračovať v ľudovo umeleckej výrobe, tradovať tieto poznatky pre naše ďalšie generácie.

Môj tovar cestuje po Slovensku i po zahraničí. Som rád, keď sa moje výrobky páčia a ľudia ich s hrdosťou nosia. Mám rád folklór a preto do svojich výrobkov často vkladám aj ľudové motívy.

A prečo Ruky Túlavé?

Pretože sa rád túlam lesom a čerpám nové nápady pre svoje výrobky.

“ Dedičstvo otcov zachovaj nám, Pane! „.

Zdroj text a foto: facebook.com/rukytulave

Slovenský drevený nábytok a bytové doplnky z dielničky "TOJEKUS"

Tojekus

Teší nás, že ste nakukli za našu vidiecku bránku a budeme radi, ak sa budete cítiť útulne. Kúsok romantiky, pohodlia a nostalgie. Ak vás vidiecky štýl očarí rovnako ako nás, zacítite omamnú vôňu čerstvo napečených babičkiných koláčov. Dovoľte nám vytvoriť pre vás útulný domov. S láskou vás obklopíme harmóniou, do ktorej sa zamilujete na prvý pohľad, nádych i dotyk.

Tvoríme poctivý slovenský Hand – Made nábytok vo vidieckom štýle. Miesime staré s novšími, neutrálne s farebnejšími a vždy sa snažíme vytvoriť kúsok, ktorý prežije skúšku času rovnako, ako jeho predchodcovia.

Zameriavame sa predovšetkým na zariaďovanie interiérov, v ktorých z jednotlivých „kúskov“ vytvárame harmonický celok, ale i na výrobu kusového nábytku. Nenechávajú nás chladnými ani staršie veci, ktoré čakajú na znovuzrodenie. Nech sú akokoľvek poznačené zubom času, snažíme sa z každého z nich dostať to najlepšie, zachrániť to najcennejšie.

Naše „kúsky“ sú rýdzo slovenské, voňavé, naše…. Každý náš „TO JE KUS“ je iný kus, nemáme kopírku, o to viac sa nám to páči. Milujeme nedokonalosť a neuhladenosť vidieckeho štýlu, vôňu dreva a jeho výraznú kresbu. Napriek tomu dbáme o starostlivé a kvalitné opracovanie, pevnosť a vysokú životnosť každého „kúsku“. Darí sa nám to práve vďaka kvalitným materiálom, výrobe nábytku vcelku, bez možnosti demontáže a našej láske k práci s drevom.

Sme ona a on a bude nám cťou priniesť k vám domov kúsok teplého vidieka.

Robíme to, čo milujeme.
Milujeme to, čo robíme.
… buch – buch, buch – buch…..

Zdroj text a foto: facebook.com/Tojekus

Šopa Dizajn dizajn je ovplyvnený tradíciou, náušnice, hodiny, kabelky, diár

Šopa Dizajn

Môj dizajn je ovplyvnený tradíciou, ktorú v ňom ďalej rozvíjam v súčasnom jazyku modernej doby. To je spôsob, ako sa dá udržať večne.
Každého dizajnéra ovplyvňuje to, odkiaľ pochádza, v akom prostredí vyrastal… Vyrastala som na v prostredí, kde sa stále niečo kutilo a majstrovalo. Od malička som pozorovala prácu môjho dedka – ľudového umelca. Môj dizajn odkazuje na to, odkiaľ pochádzam a že som slovenská dizajnérka.

Mnoho ľudí sa ma pýta prečo práve Šopa. Šopa je moja spomienka na detstvo – ako malá som sa tam hrávala. Až teraz som si uvedomila, že tam vlastne vznikali moje prvé dizajnérske kúsky – aj keď len z paličiek a lepiacej pásky. Neskôr, na strednej a vysokej škole, som tam strávila množstvo času pri výrobe prác do školy. Šopa sa stala mojím ateliérom. Navyše je to pekné slovenské slovo, ktoré zároveň znie veľmi podobne ako anglické slovo shop (obchod).

„Tradícia neznamená uchovávať popol, ale odovzdávať plameň“

Vzdelanie:
2009_2015 Mgr.art., Vysoká škola výtvarných umení, katedra Dizajnu, ateliér Art Dizajn, Bratislava, Slovensko
2005_2009 Škola úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru, odbor: Propagačné výtvarníctvo, Bratislava, Slovensko

Šopa Dizajn ponúka: náušnice, náhrdelníky, sady šperkov, náramky, kabelky, tričká, zrkadielka, zrkadlá, hodiny, diáre, tabuľky, drevené motýliky.

Zdroj text a foto: Šopa Dizajnfacebook.com/dizajnsopa