Kováčstvo UM-KOV - Remeslo predávané z pokolenia na pokolenie.

Kováčstvo UM-KOV

Remeslo predávané z pokolenia na pokolenie

Volám sa Andy, Som druhá generácia kováčov v našej rodine s pevným a bohatým zázemím. Študovala som na Súkromnej škole úžitkového výtvarníctva (ŠÚV Kremnica) – odbor umelecké kováčstvo a zámocníčtvo a na Strední umeleckoprumyslové škole (SUPŠ Turnov) – odbor umelecké odlévaní kovu. Zúčastnila som sa mnohých sútaží, z ktorých najúspešnejšie pre mna boli: Comenius – práca bola prezentovaná na umeleckých školách v celej Európe. Druhé miesto sútaže „Pekar roku“, „Cukrár roku“. Druhé miesto, nultého ročníka sútaže „Tvorte s námi naše dílo“, (pre spoločnost Diamond Capital s.r.o). Prvé miesto sútaže o návrh sochy pre mestskú knižnicu v Turnove – socha Sv. Jeroníma. Sochu som sama realizovala. Dalším z mojich významných úspechov je tvorba replík šperkov Hodejovského bronzového pokladu pre Hradné múzeum vo Filakove.

Okrem vlastnej tvorby a zákazkovej činnosti sa rada zúčastnujem rôznych remeselných podujatí, čím svojím remeslom dotváram príjemnú atmosféru podujatí.

Momentálne sa najčastejšie venujem interiérovým, exteriérovým figuralným a zvieracím plastikám, odlievaniu zbraní,…

Moju tvorbu môžete nájsť na: um-kov.skfacebook.com/umkovinstagram.com/andrea_kosecova

Kováčstvo Rác, kované oplotenia, zábradlia, mreže, doplnky

Kováčstvo Rác

Sme rodinná firma, ktorá sa zaoberá kováčstvom. Kováčstvo je už dlhé roky zaužívané v našej rodinnej tradícií. Vyrábame kované oplotenia, zábradlia, mreže, doplnky rôznych druhoch do interiéru a exteriéru. Tiež vyrábame a opravujeme poľnohospodárske náradia. (motyky, sekery, valašky…) Naše práce kombinuje aj so sklom, s fúkaným a vitrážným. Zameriavame sa na tradičné kovanie, jednoduché, prírodné motívy, historické a v súčastnosti na moderné štýly.  Kovanie vyrábame na požiadavky a snažíme sa, aby naši zákazníci boli s našou prevedenou prácou spokojní.

Zdroj text a foto : kovorac.sk , facebook.com/kovorac

UKOVMI - ateliér kováčskeho umenia, úžitkovo-umelecká práca

UKOVMI – ateliér kováčskeho umenia

Keďže najkrajšie tvary dostáva železo medzi kladivom a kovadlinou, v roku 1998 vznikla firma UKOVMI – umelecké kováčstvo, ktorú založili umelecký kováč Miro Poloha a jeho brat Martin Poloha. Sídlo firmy je vo Veľkom Šariši v časti Kanaš vzdialenom 8 km od mesta Prešov.

Bratia mali od detstva vzťah k ručným prácam. Martin vyrezával z dreva, Mirovi zas učaroval kov, preto sa rozhodol vyštudovať odbor umelecko – remeselné spracovanie kovov. Svojimi prvotvorbami inšpiroval svojho staršieho brata a túto záľubu spojili s prácou, ktorá ich začala živiť. Kováčsku kariéru začali v malej dielničke zdedenej po otcovi. Postupne si vybudovali vlastné priestory, v ktorých spolupracujú s viacerými zamestnancami. Medzi prvé kované diela patrili hlavne brány, ploty, zábradlia a mreže, keďže toto boli požiadavky zákazníkov. Postupne sa ich práca menila viac na úžitkovo-umeleckú a v súčasnosti sa rozšírila o rôzne ručne kované výrobky ako sú kovaný nábytok, záhradné hojdačky a lavičky, krby a krbové súpravy, interiérové a exteriérové svietidlá, kované a nerezové svietniky, zrkadlá, rôzne kované stojany a vešiaky, poštové schránky a ďalšie väčšie aj menšie umelecké predmety, ktoré môžete vidieť na www.ukovmi.com

UKOVMI - ateliér kováčskeho umenia, úžitkovo-umelecká práca

UKOVMI patrí medzi top firmy vo svojom odvetví a úspešne sa uplatňuje aj na zahraničnom trhu. Dnes už má firma UKOVMI zaregistrovanú značku na úrade priemyselných práv a ich logo reprezentuje produkt remeselného umenia nadštandardnej kvality a dizajnu.

Ručne kované výrobky vychádzajúce z tejto firmy sú zároveň umelecké diela, každé je originálne a nesie stopy ťažkej, ale vzácnej práce človeka, ktorý do nich vkladá vášeň a tým aj kúsok seba. Vzhľadom k tomu, že v dnešnej dobe nahrádzajú prácu človeka stroje, práve návrat ku kováčskemu remeslu – ručnej výrobe ateliér UKOVMI preslávil.  Vo vyhni pri vysokej teplote premieňa umelecký kováč železo na jedinečné neopakovateľné diela. Kým však naberú konečný výsledok, prejdú rukami viacerých rôzne obdarovaných ľudí, ktorých práca je neoddeliteľná a poukazuje na dôležitosť človeka ako jedinca a dôležitosť kolektívnej spolupráce.  Ich výsledok je ohromujúci dizajnom aj kvalitou.

Okrem ocele sa pri výrobe používajú aj ďalšie ušľachtilé materiály ako nerez, koža, drevo, kameň, sklo, meď, mosadz, zlato… Hotové kované výrobky určené do exteriéru sa ešte povrchovo upravujú modernými antikoróznymi technológiami. Firma UKOVMI poskytuje svoje výrobky vo vysokej kvalite a ochotne vám poradí v riešení každej etapy – nákres, zameranie, vyhotovenie, montáž. Ostáva vám už len ju navštíviť a nechať sa inšpirovať.

L&D - kovovýroba, kovové výrobky a dekorácie

L&D – kovovýroba

Naše kovové výrobky a dekorácie sme začali vyrábať ako hobby, pre potešenie a úžitok seba, našich blízkych a priateľov. Postupne sa ľudia vracali a žiadali nás o originálne darčeky pre svojich známych. Toto bol impulz na to, aby sme svoju ponuku rozšírili a aj viac spropagovali.

Naši zákazníci si môžu vybrať zo širokej ponuky svietnikov, stojanov na víno, mís na ovocie, stojanov pod vianočný stromček, adventných vencov, krbového náradia, rámov na zrkadlá a rôznych ďalších kovových dekorácii do bytu, domu,  záhrady, terasy či altánku. Každý výrobok prechádza našimi rukami od návrhu, cez rôzne techniky opracovania kovu až po finálnu úpravu a dekoráciu výrobku. K našich svietnikom ponúkame aj hand made sviečky. Samozrejme pristupujeme k zákazníkom aj individuálne. Po vzájomnej komunikácii a zistení predstáv zákazníka sa snažíme daný výrobok vyrobiť. Ich požiadavky a  spokojnosť nás posúvajú ďalej.

„Vaša spokojnosť je naším cieľom“

Zdroj text a foto: facebook.com/LD-kovovyroba

PerunShop Tradícia žije. . .oblečenie, tovar z rohoviny, dreva, či kože

PerunShop

PerunShop
Podstata a myšlienka zrodu PerunShop-u pozostáva z lásky k histórii. Vyjadrujeme ním, hrdosť na našich predkov, ktorých odkaz a dedičstvo prenášame do dnešných dní. Venujeme sa hlavne folklórnej, slovanskej, alebo aj vikingskej, či keltskej tématike. Zastrešujeme široké portfólio tovaru, ktorý sa navzájom dopĺňa a dokáže osloviť mnohých. Nájdete tu oblečenie, tovar zo striebra, bronzu, cínu, ale aj rohoviny, dreva, či kože. Väčšina tovaru pochádza z našej produkcie, kde ponúkame zákazníkom tovar v čo najvyššej kvalite za primeranú cenu. Snažíme sa, aby zákazník dostal čo chce a teda sa pokúšame zhmotniť aj špeciálne požiadavky na mieru, podľa jeho predstavy.

Náš tovar si nachádza domov okrem Slovenska aj v rôznych kútoch sveta. Aj keď ľudí ich cesty osudu zaviedli kamkoľvek, mnohí z nich stále cítia spojenie z rodnou zemou. Sme veľmi radi a poctení, ak na nás narazia a kontaktujú. Mnohí vyrozprávajú svoj príbeh a sú nesmierne vďační, že môžu mať kus tradície, či slovanskej histórie pri sebe.

PerunShop Tradícia žije. . .oblečenie, tovar z rohoviny, dreva, či kože

Pyrografia
Veľká časť našej tvorby pozostáva z pyrografie /vypaľovanie do dreva/. Vznikajú ňou výrobky ako šperkovnice, obrazy, hodín, ale aj zdobené drevené stolovanie, ktoré ošetrujeme ľanovým olejom.

Venujeme sa karetkovaniu
Tkanie na karetkách predstavuje starú techniku tkania ozdobných pásov za pomoci doštičiek tzv. karetiek. Tkané karetky sa využívali hlavne na ozdobu šiat, či už ako lem našitý na ľanových, alebo bavlnených tunikách, ale aj ako opasok previazaný na páse. V dnešnej dobe zažívajú tkané karetky akúsi osvetu a stále viac ľudí sa ne zaujíma.

Výrobky z kože
Medzi našu najmladšiu produkciu patrí kožená výroba. Koža je úžasný materiál, z ktorého možnú tvorbu limituje iba predstavivosť človeka. Vyrábame opasky, náramky, nátepníky, prívesky, spony do vlasov, kapsy . . .

… „Tradícia Žije“…

Zdroj text a foto:  PerunShopfacebook.com/perunshop

Interierkov - kovaný dizajn zo železa, umelecké kováčstvo Ján Kaniansky

Interierkov – kovaný dizajn – výroba zo železa

Interierkov – kovaný dizajn – výroba zo železa, umelecké kováčstvo Ján Kaniansky funguje od 2001… Snaha umeleckého kováčstva Ján Kaniansky, s. r. o. je orientovaná hlavne na zákazníka, ktorého požiadavky nám dávajú možnosť neustáleho zlepšovania a preto starostlivo a detailne komunikujeme so zákazníkom od návrhu dizajnového prevedenia až po odovzdanie produktu.

Dizajnové prevedenie je prvý krok k vypracovaniu cenovej ponuky a pre umelecké kováčstvo Kaniansky je rovnako dôležité ako samotná výroba. Zapojíme naše bohaté skúsenosti do Vašej predstavy tak, aby kovaná brána, balkón či zábradlie od nášho umeleckého kováčstva vytvárali s domom harmonický celok.

Sme veľmi radi, keď nový zákazník príde s tým, že videl náš kovaný výrobok, alebo mu naše umelecké kováčstvo bolo odporučené spokojným zákazníkom. Takisto nás teší, keď nás opätovne osloví zákazník s tým, že znova potrebuje služby umeleckého kováčstva a nehľadá iného dodávateľa,pretože bol s nami spokojný.

Umelecké kováčstvo Ján Kaniansky výraba kované veci do interiéru ale i exteriéru: kovaný nábytok , kované doplnky, kované svietniky, kované poštové, ruže, kvety, kované zábradlia, kované brány, kované ploty, kované balkóny.